מוקדים

מוקד אקלים וקיימות סביבתית

מאגד את כלל תחומי העשיה האקדמית בתחומי משבר האקלים, הסביבה והקיימות הסביבתית במסגרת אחת, ומקדם את הפעילות האוניברסיטאית בתחומים אלה. פעילות המוקד מכסה את התחומים הבאים:

מחקר- הענקת מלגות דוקטורט ופוסט דוקטורט על בסיס תחרותי, שיתופי פעולה מחקריים בתוך האוניברסיטה ומחוץ לה, קיום ימי עיון, סדרת הרצאות מדעיות וכנסים.

הוראה- הנגשת הידע אודות משבר האקלים, סוגיות סביבתיות וקיימות לכלל תלמידי האוניברסיטה באמצעות קורסים חוצי פקולטות.

קידום יזמות סביבתית- קידום פרויקטים ישומיים בחזית העשיה הסביבתית, כגון: שיתופי פעולה עם גופים חיצוניים בתחומי קידום האנרגיות המתחדשות, בטחון תזונתי, איפוס מאזן פליטות גזי חממה ועוד.

עשיה חברתית- פעילות משותפת בקמפוס ומחוץ לו עם דיקנאט הסטודנטים ועם אגודת הסטודנטים, פעילות לנוער שוחר סביבה ומדע (בשיתוף עם "אוניברסיטת חיפה לנוער"), סדרת הרצאות מקוונות לקהל הרחב ועוד.

המוקד משלב בפעילותו חוקרים ומרצים מתחומי הסביבה השונים (כמו גאוגרפיה, ניהול משאבי טבע, ביולוגיה, מדעי הים) ובמקביל מדיסציפלינות מגוונות בעלות השקה להיבטים נרחבים של סוגיות סביבתיות (כמו סוציולוגיה, משפטים, מדע המדינה או בריאות הציבור).

בכך, פועל המוקד בכדי לתרום לסביבה, לקהילה ולחברה הישראלית כולה.

בראש המוקד עומדת פרופ' שלומית פז מהחוג לגאוגרפיה ולימודי סביבה, חוקרת של משבר האקלים והשפעותיו על האדם והסביבה.  https://cesc.haifa.ac.il/

מוקד חיפה לפוליטיקה של אי שוויון

מוקד העוסק בחשיפת ממדי אי השוויון החברתי-כלכלי – על שלל מופעיו – הן בראיה היסטורית והן בראיה השוואתית עכשווית, ויעמיק בבחינת השפעותיה של המדיניות החברתית-כלכלית על התרחבותו של אי השוויון בישראל ועל אפשרויות צמצומו, זאת מתוך הבנה שמדיניות חברתית-כלכלית מעשה ידי אדם היא, ומהווה כלי פוליטי רב עוצמה לעיצוב, הרחבה ומיתון ממדי אי השוויון בחברה.

צוות ניהולי:
פרופ' מאיר יעיש, דוא"ל: myaish@univ.haifa.ac.il
פרופ' דני גוטווין, דוא"ל: dgutwein@univ.haifa.ac.il
פרופ' טלי קריסטל, דוא"ל: kristal@soc.haifa.ac.il 

לאתר המוקד (בהקמה)

המוקד למוח והתנהגות

החזון: קידום מחקר מוח, שינוי חברתי

המוקד למוח והתנהגות באוניברסיטת חיפה הינו מוקד בין תחומי אשר מוביל את סדר היום בחקר המוח באוניברסיטת חיפה. המוקד מעודד מפגש בין חברי סגל מתחומי דעת שונים כדי לקדם פתרונות מדעים לבעיות רפואיות חינוכיות וחברתיות.

הדגש הרב תחומי הייחודי שלנו המשלב בין מוח לבין התנהגות מייחד אותנו ממרכזים אחרים בארץ ובעולם וממצב אותנו במקום מוביל להפוך רעיונות מבטיחים לפתרונות הבריאות של המחר.

בהתחשב בדגש הייחודי שלנו הן על התנהגות והן על מוח, המוקד תומך במחקר בסיסי וביישומים קליניים אשר עשויים להוביל לטיפולים חדשים למחלות ניורולוגיות וקוגניטיביות (כגון פרקינסון ואלצהיימר) ומחלות פסיכיאטריות כגון דכאון וחרדה וכמו גם לשיפור קוגניטיבי ורווחה רגשית וחברתית.

לאתר המוקד

קיימא

תהליכי שינוי דורשים מיומנויות רבות על מנת שישיאו את האימפקט החיובי המצופה, באופן שהוא מנוהל ומדיד לאורך כל הדרך.

אנשים העוסקים באימפקט מגיעים עם אג'נדות מוצקות ומוטיבציה אדירה לחולל שינוי. אולם, לעיתים קרובות הריצה קדימה משאירה מאחור תהליכים הכרחיים הכוללים את אפיון הבעיה, תכנון תהליך השינוי לאורך כל שלביו, והגדרת אסטרטגיות מדידה.

במרכז קיימא מרוכז ידע אקדמי עדכני מהארץ ומהעולם, הכולל מתודולוגיות עשירות ושיטות מחקר, לצד שיתופי פעולה הדוקים עם המגזר העסקי והציבורי המאפשרים הבנה מעמיקה של בעיות ותהליכים, השפעות הדדיות וקשרי הגומלין.

השילוב של ידע אקדמי עם ניסיון מעשי וחיבור לשטח – מאפשר לנו בקיימא להכשיר אנשים בתפקידי מפתח בארגונים להוביל ולנהל תהליכי שינוי ליצירת אימפקט בר-קיימא חיובי בכל תחומי ה-  ESG

מרכז קיימא-   Creating Positive Impact

אתר