"אין דמוקרטיה אמתית בלי רשות שופטת עצמאית. אין דמוקרטיה בה יש חתירה לשליטה ברשות השופטת של רשות אחרת מרשויות השלטון, זאת לא דמוקרטיה אמתית. יש לפעול לתיקון המערכת במקומות הדרושים תיקון, ויש כאלה, מתוך אחריות ומתוך גישה ממלכתית", כך אמר שר המשפטים גדעון סער בכנס חיפה למשפט באוניברסיטה.

            לדבריו של השר המשפטים, בשנים האחרונות התנהל קמפיין מתוכנן שביקש לפגוע במערכת המשפט ולעשות לה דה לגיטימציה. הוא אף הוסיף כי קיים כיום קמפיין של דה לגיטימציה כלפי הממשלה,  "מה שהתחיל כקמפיין דה לגיטימציה למערכת אכיפת החוק ולמערכת המשפט ממשיך בקמפיין דה לגיטימציה לממשלה נבחרת, שמהכנת מכוח אמון הכנסת ומחר הוא יהפוך לקמפיין דה לגיטימציה לכנסת עצמה ולחוקים שהיא מחוקקת, בהנחה שהם לא מוצאים חן בעיניי מי שאינו זוכה כרגע לרוב בכנסת", אמר.

            שר המשפטים דיבר על חוק יסוד החקיקה, שאמור להסדיר את מערכת היחסים בין הכנסת לבין בג"ץ ואמר כי לא חוק שכזה ישחק האמון שהציבור מעניק – הן לרשות המחוקקת והן לרשות השופטת. עוד הוא הוסיף כי כדי לחוקק את חוק יסוד החקיקה צריכה להיות נכונות של כלל המערכות להתפשר "זה יסלים את השסעים בחברה ויהווה כר נוח לגורמים קיצונים ופופוליסטים. לכן לדעתי יש חשיבות אדירה לעשות את המאמץ ולחוקק את חוק יסוד החקיקה. אני מקווה מאוד שבתקופה הקרבה נוכל להתקדם בנושא הזה. אם לא נעשה זאת כעת, ייתכן שבשנים הקרובות נגיע למציאות פוליטית וחברתית שלא יהיה ניתן לעשות זאת בעתיד וזהו בעיני מצב מסוכן לחברה הישראלית", אמר.

            השר סער אף התייחס לנושא הגבלת הכהונה ואמר שהגבלת הכהונה לא רק מונעת ריכוז כוח גדול מידי, אלא גם תנווט את נבחרי הציבור לפעילות למען הציבור ולא למען שרידות אישית ופוליטית. "בסופו של דבר אנחנו צריכים להחליט האם אנחנו מעדיפים לחיות עם נורמות של עולם שלישי או שאנחנו רוצים להבטיח עתיד אחר", אמר.

            את דבריו פתח השר סער בהתייחסות לתקציב המדינה, שעבר אתמול בכנס ואמר, "היום הוא בעיניי יום חושב בתולדות מדינת ישראל, עם העברת התקציב וחוק ההסדרים. מבחינתי – ובלי הגזמה – חילצנו את ישראל משבי שנבע מהשתעבדות לאינטרסים אישיים של אדם אחד, נאשם בפלילים, והיום זאת הייתה תחנה חשובה מאוד בהתרחקות מהתהום, בהתרחקות מנתיב של התרסקות ודרך חזרה ליציבות פוליטית ויציבות כלכלית. קשה להעלות על הדעת מה הייתה האלטרנטיבה של הצבעה אחרת בכנסת".

.

4.11.21