הצהרת נגישות אתר אוניברסיטת חיפה

 1. הצהרה כללית:

אוניברסיטת חיפה מחויבת לעקרונות ולכללי הנגישות. האוניברסיטה פועלת לקידום הנגישות בתחומה במטרה לאפשר לאנשים עם מוגבלויות לקחת חלק פעיל בכל מישורי החיים האקדמיים בשוויון עם שאר הסטודנטים והסטודנטיות ועם כלל באי ובאות האוניברסיטה. לשם כך, האוניברסיטה פועלת לשיפור הנגישות הפיזית ונגישות השירות ולמתן התאמות פרטניות ומענה אישי לפי צרכי הסטודנט והכל בהתאם לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998, והתקנות על פיו.

 1. נגישות פיזית ונגישות השירות:

בשנים האחרונות מתבצעות עבודות לשיפור הנגישות במתקני האוניברסיטה במטרה לאפשר לציבור האנשים עם המוגבלויות ללמוד, לעבוד, ליהנות מכלל השירותים שהאוניברסיטה מספקת ולנוע בעצמאות ובבטחה בתחומה. העבודות מתבצעות בהתאם לתוכנית העבודה שהוגשה לשר החינוך בהתאם לחוק ולתקנות.

הסדרי כניסה לרכב וחניה: סטודנטים עם מוגבלות זכאים לתו חניה בהתאם להנחיות אלו:

 • זכאות מלאה: סטודנטים בעלי תו נכה ממשרד הרישוי או נכים מעל 60% נכות בהצגת אישור ממשרד הביטחון או מביטוח לאומי.
 • זכאות מותנית לרכישת תו חנייה: סטודנטים עם מוגבלויות או לקויות רפואיות שאינן מזכות בתו נכה או מוכרות על-ידי הביטוח הלאומי מתבקשים להציג מסמך עדכני מרופא מומחה לשנה"ל המבוקשת. הזכאות לחניה תיקבע לפי שיקול דעת הגורם המוסמך באוניברסיטה.
 • מיקום חניות נכים: בכל אזור חניה ברחבי האוניברסיטה וכן בסמוך לכל בניין ישנן חניות מסומנות לנכים.

לכל שאלה בנושא חניה יש לפנות למחלקת הביטחון באגף הנדסה, תשתיות וביטחון דוא"ל: bitahon@univ.haifa.ac.il או בטלפון: 04-8240360

הנגשת המרחב הציבורי: פרויקטים רבים בוצעו בתחום הנגישות ברחבי הקמפוס, לרבות התקנת מעלונים, הנגשת מעליות, בניית שירותי נכים, בניית רמפות ומעקות, סימון פס מוביל לעיוורים וכבדי ראייה ועוד.

הסדרי נגישות בכיתות ובאולמות: הכיתות והאולמות הותאמו עבור סטודנטים ומרצים עם מוגבלויות, לרבות הקצאת מקום לכיסא גלגלים, הקצאת מקומות ישיבה בקידמת הכיתה, התאמת עמדות מרצה ועוד.

נגישות בספרייה: סידורי הנגישות בספריית האוניברסיטה כוללים הנגשה פיזית, סיוע אישי, ואתר נגיש על פי תקן לפרטים ניתן ללחוץ כאן.

עמדות שירות נגישות לקבלת קהל: כמאה עמדות קבלת קהל ברחבי הקמפוס הותאמו לצורך מתן שירות נגיש לסטודנטים ולקהל הרחב. העמדות שולטו והותקנו בהן שולחן נגיש ללקוח המתנייד בכיסא גלגלים, כיסא נגיש לאדם עם מוגבלות פיזית (קביים, בעיות אורתופדיות), ומערכת שמע שולחנית לאנשים עם מוגבלות בשמיעה.

נגישות השירות: נותני השירות ביחידות השונות באוניברסיטה הודרכו כיצד להעניק שירות נגיש בעמדות קבלת הקהל לאנשים עם מוגבלויות ובפרט עם סטודנטים עם מוגבלויות.

מעונות נגישים: מעונות "טליה" באוניברסיטה כוללים מספר דירות מותאמות לנכים המתניידים בכסאות גלגלים. נגישות הדירות כוללת את דרכי הגישה לדירה, חדרים נגישים (כולל חדרי שינה, שירותים ומקלחת) וכן תנועה חופשית ברחבי הדירה.

 1. התאמות פרטניות ומענה אישי:

בצד קידום הנגישות ברחבי הקמפוס האוניברסיטה פועלת למתן מענה אישי מיטבי לסטודנטים עם מוגבלות ולקויות למידה. מדור נגישות ולקויות למידה בדקנאט הסטודנטים מרכז את נושא הסיוע וההתאמות האישיות ומתווך בין הסטודנטים לבין מוסדות האוניברסיטה והסגלים השונים. צוות נשות המקצוע במדור משקיע מאמץ מיוחד על מנת לספק לסטודנטים את הסיוע וההתאמות הנדרשות להם על מנת להצליח בלימודים תוך מיצוי מלוא יכולותיהם וכישוריהם.

פרטי מזכירות מדור נגישות ולקויות למידה:

בית הסטודנט, קומה 2, חדר 217 בין השעות 09:00- 13:00

במייל: Lda@univ.haifa.ac.il או בטלפון: 04-8249265

לפניות בנושא נגישות:

גב' ניצה אריה, רכזת נגישות השירות:

מייל: narie@univ.haifa.ac.il  טלפון:04-8288934

בית הסטודנט, קומה 2 חדר 210 ימים א'-ד', יש לתאם פגישה מראש.

גב' מונא מויס, יועצת במדור נגישות ולקויות למידה

מייל: mmouess@staff.univ.haifa.ac.il  טלפון: 04-8288881

בית הסטודנט, קומה 2 חדר 206 ימים א'-ה', יש לתאם פגישה מראש.

למגוון השירותים הניתנים על ידי מדור נגישות ולקויות למידה, ראו את אתר דיקנאט הסטודנטים לחץ כאן.

הדרכה ושימוש בטכנולוגיה:

מענה פרטני מלא מצריך היערכות טכנולוגית ייעודית. לשם כך, הוכשרה כיתה 604 בבניין הראשי וצוידה במגוון תוכנות ועזרים וכן בציוד מתקדם להנגשת הלמידה וההיבחנות של סטודנטים עם מוגבלויות מגוונות.

לתיאום פגישת הדרכה עם רכזת הטכנולוגיה יש לפנות לכתובת המייל: LDATech@univ.haifa.ac.il

שירותים נוספים ניתנים לאנשים עם מוגבלויות ספציפיות לפי הפירוט הבא:

סיוע והנגשה לסטודנטים עיוורים וכבדי ראייה – רכזת עמותת על"ה מעניקה ליווי אישי ומתאמת שעורי עזר וחונכות אקדמית. ליצירת קשר ניתן לפנות בדוא"ל:   hanaa.shalata80@gmail.com טלפון: 050-4407449.

לרשות הסטודנטים עומד מרכז למידה הנמצא בספרית האוניברסיטה. המרכז  מצויד במחשבים, בתוכנות מותאמות ובציוד היקפי, כולל מסכים בעלי ניגודיות גבוהה, מכשירי עזר להגדלה, סורק ותוכנות הגדלה והקראה.

חונכות לסטודנטים עם מוגבלות נפשית – מופעלת על ידי חברת נת"ן, מטעם סל שיקום משרד הבריאות. תוכנית מיועדת לסטודנטים עם מגבלה נפשית, הזכאים לסל שיקום של שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות ולומדים בהיקף של לפחות חצי תוכנית. סטודנטים המתאימים להגדרות אלו מוזמנים לפנות לרכזת השכלה אקדמית נתמכת לקבלת ליווי ותמיכה אישית במהלך לימודיהם. לבירור פרטים נוספים וקביעת פגישה אישית ודיסקרטית ניתן ליצור קשר עם רכזת התוכנית בטלפון: 050-6819209, דוא"ל: natan.hu@univ.haifa.ac.il, כתובת: בניין בית הסטודנט, קומה 3, חדר 315.

הנגשה לסטודנטים כבדי שמיעה – השאלת מכשירי FM במדור נגישות ולקויות למידה.

 1. הנגשת אתרי האינטרנט:

 

 • א. אוניברסיטת חיפה מאמינה ופועלת למען שוויון הזדמנויות גם במרחב הקיברנטי. מתוך תפיסת עולם זו, האוניברסיטה פועלת רבות ומשקיעה משאבים ניכרים להנגשת אתרי האוניברסיטה לבעלי לקויות מגוונות ו/או המסתייעים בטכנולוגיות עזר לשימוש במחשב על מנת לאפשר לכל בני האדם נגישות שווה למידע ולשירותים הניתנים באמצעות אתרי האינטרנט שלנו.
 • ב. בהתאם לתקנה 35 לתקנות הנגישות לשירות במסגרת תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), תשע"ג-2013, אנו מחויבים לתקן AA על-פי הוראות ת”י 5568 – "קווים מנחים לנגישות תכנים באינטרנט". תקן ישראלי זה זהה למסמך הקווים המנחים של הארגון הבינלאומי העוסק בתקינה ברשת Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0.
 • ג. בבניית האתרים מושקעים מחשבה ומאמץ רב בכל הקשור בנגישות, ובכלל זה בתכנים הטקסטואליים, שיום התמונות, הימנעות ככל האפשר מטבלאות, שימוש בכלים נוספים כגון רשימות וכלי קוד נוספים בתחומי ה-CSS ותבניות האתרים על מנת שיהיו נגישים.
 • ד. הממונים על הכנסת התוכן לאתרים עוברים הדרכה בכל הקשור להכנסה ותחזוקת תכנים נגישים.

   

  האינטרנט מהווה כיום את המאגר הגדול ביותר לחופש המידע עבור כלל המשתמשים, ומשתמשים בעלי מוגבלויות בפרט. ככזה, אנו שמים חשיבות רבה במתן אפשרות שווה לאנשים עם מוגבלות לשימוש במידע המוצג באתר, ולאפשר חווית גלישה טובה יותר.
  אנו שואפים להבטיח כי השירותים הדיגיטליים יהיו נגישים לאנשים עם מוגבלויות, ועל כן הושקעו משאבים רבים להקל את השימוש באתר עבור אנשים עם מוגבלויות, ככל האפשר, מתוך אמונה כי לכל אדם מגיעה הזכות לחיות בשוויון, כבוד, נוחות ועצמאות.

  הנגשת אתר זה בוצעה על ידי חברת הנגשת אתרים – "נגיש בקליק"

  אתר האינטרנט עומד , ככל האפשר, בדרישות תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג 2013.
  התאמות הנגישות בוצעו עפ"י המלצות התקן הישראלי (ת"י 5568) לנגישות תכנים באינטרנט ברמת AA ומסמך WCAG2.0 הבינלאומי.
  האתר מספק מבנה סמנטי עבור טכנולוגיות מסייעות ותמיכה בדפוס השימוש המקובל להפעלה עם מקלדת בעזרת מקשי החיצים, Enter ו- Esc ליציאה מתפריטים וחלונות.
  לשם קבלת חווית גלישה מיטבית עם תוכנת הקראת מסך, אנו ממליצים לשימוש בתוכנת NVDA העדכנית ביות
  אחריות השימוש והיישום באתר חלה על בעלי האתר ו/או מי מטעמו לרבות התוכן המוצג באתר בכפוף ולתנאי השימוש בתוכנה.

  כיצד עובדת ההנגשה באתר?

  אתר זה מופעל על ידי תוכנת הנגשה של חברת "נגיש בקליק" ומופעלת באמצעות שרת הנגשה ייעודי. התוכנה מאפשרת לאתר להיצמד להנחיות לנגישות תכנים באינטרנט WCAG 2.1 לרמה AA. התוכנה כפופה לתנאי השימוש של היצרן.

  באתר מוצב תפריט הנגשה. לחיצה על כפתור הנגישות מאפשרת את פתיחת התפריט המכיל כפתורי ההנגשה. לאחר בחירת נושא בתפריט יש להמתין לטעינת הדף.
  התוכנה פועלת בדפדפנים הפופולריים: Chrome, Firefox, Explorer 10+, Safari, Opera.

עם זאת, על אף המאמצים הרבים שאנו משקיעים תיתכן האפשרות שדף המסומן בתו הנגישות, יציג, בנוסף למידע הנגיש, לשוניות מידע ותוכן מאתרים או ממערכות שטרם הונגשו, וזאת במסגרת המאמץ להציג מידע אינטגרטיבי ממקורות שונים לנוחיות כלל הגולשים.

 

פרטי רכז מוסדי ודרכי הפנייה אליו :

נגישות השירות

גב' ניצה אריה, רכזת נגישות השירות, דיקנאט הסטודנטים

מייל: narie@univ.haifa.ac.il  טלפון:04-8288934

בית הסטודנט, קומה 2 חדר 210 ימים א'-ד', יש לתאם פגישה מראש.

נגישות תשתיות וסביבה

מר חיים הלוי, מנהל היחידה לאחזקה משקית, אגף תפעול

מייל: hhalevi@univ.haifa.ac.il טלפון: 04-8249253

בניין ראשי, חדר 234

הנגשה לחברי סגל

גב' חוה וידנפלד, אחראית פרויקטים והעסקה מגוונת, אגף משאבי אנוש

מייל: weve@univ.haifa.ac.il

טל': 04-8240479 (פנימי: 52479)

תאריך עדכון – 13 נובמבר 2022