לימודי תואר ראשון בביולוגיה

משך הלימודים: 3 שנים | מתכונת הלימודים: דו חוגי | סטטוס הרשמה:  למועדי הרשמה לחץ כאן | אתר החוג

המחקר הביולוגי המודרני מצריך התמצאות בתחומי ידע שונים, שבאופן מסורתי לא נחשבו לחלק הכרחי בהכשרתו של חוקר במדעי החיים. כתוצאה מכך נוצר בשנים האחרונות מחסור חמור, בארץ ובעולם, במדענים היכולים לנהל מחקר רב תחומי אמיתי. תואר בביולוגיה מציע תוכנית לימודים שמטרתה להכשיר מדענים המצוידים בכלים האינטלקטואליים והמחקריים הנחוצים לקיום מחקר כזה. התוכנית מיועדת לסטודנטים הרואים את עתידם בחזית המחקר המדעי ובתעשייה עתירת הידע, הרוצים לשלב לימודים לתואר במדעי החיים עם הכשרה מקפת בפסיכולוגיה, או במדעי המחשב/מתמטיקה. 

לימודי תואר בביולוגיה כוללים קורסי מעבדה המחייבים שימוש בשיטות עבודה המקובלות במעבדה, ושימוש במכשור רלוונטי. במקרה של מגבלות ו/או בעיות נגישות, על המועמד לפנות מראש למזכירות החוג ולמדור נגישות ולקויות למידה על מנת שתיבחן שאלת ההתאמה לתכנית.

מלגות תוענקנה לתלמידים בעלי פסיכומטרי 670 לפחות*.

*לתשומת ליבכם, למשלמים ראשונים תינתן עדיפות בקבלת המלגה. מספר המלגות שיינתנו ואופן מתן המלגות כפוף לשיקול דעתה הבלעדי של האוניברסיטה, ואין בפרסום זה משום התחייבות להענקת מלגות כלשהן.
פרטים מלאים באתר דיקנאט הסטודנטים – היחידה למלגות.

ההחלטה לגבי קבלה ללימודי תואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטת חיפה מתבצעת על סמך עמידה בכל בתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים ותנאי הקבלה החוגיים יחדיו*.

תנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים הם:

 1. תעודת בגרות מלאה=תעודת בגרות ישראלית, או שוות ערך לה.
 2. ציון בשפה האנגלית מתוך הבחינה הפסיכומטרית, מבחן אמ"יר, בחינת אמי"רם או על סמך מבחני SAT, TOFEL ו-IELTS. רמת האנגלית המינימלית הנדרשת לתחילת תואר ראשון הינה בסיסי. סטודנט שאינו עומד בתנאים אלו וציונו באנגלית הוא בין 50-84 יהיה במעמד "על תנאי".

 3. ציון בבחינת ידע בעברית (יע"ל או יעלנט) המיועדת למועמדים ששפת ההוראה בביה"ס התיכון לא הייתה עברית ולא נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה העברית. הציון הנדרש בבחינה הינו 120. אוניברסיטת חיפה מאפשרת למועמדיה לגשת לבחינת מיון בעברית (למידע נוסף והרשמה לבחינה לחץ כאן).


  בנוסף לתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים, על המועמד לעמוד בתנאי הקבלה החוגיים:

  • ציון משוקלל 640 למסלול הדו חוגי
  • ציון יע"ל 120 (קבלה "על תנאי" עם ציון 110-119 בכפוף לדרישות האוניברסיטה)
  • מתמטיקה בבגרות 5 יח"ל 70 או 4 יח"ל 80 או 3 יח"ל 90
  • בוגרי מכינת מדעי הטבע של אוניברסיטת חיפה (בלבד) יוכלו להתקבל לחוג לביולוגיה ללא פסיכומטרי בתנאי שהממוצע הכללי של ציוני המכינה 85 ומעלה. בנוסף יש להשיג ציון 87 לפחות במקצועות הביולוגיה והכימיה (בעלי ציון בבחינה הפסיכומטרית לא יוכלו לבקש להתעלם מהציון).

  • קבלת בוגרי המכינה של אוניברסיטת חיפה ללא מבחן פסיכומטרי-תשפ"ד:תנאי קבלה בוגרי מכינת מדעים .

   ממוצע ציונים של המכינה 85 ומעלה.

    ציון 87 לפחות בקורסים ביולוגיה וכימיה.

   למחשבון סיכויי קבלה לחץ כאן

   קבלה לחוג בהתאם לשיקול החוג ועל בסיס מקום פנוי


   *אוניברסיטת חיפה שומרת לעצמה את הזכות לשנות את האמור בתנאי הקבלה, באם תתגלה טעות.

   **תעודת בגרות=תעודת בגרות ישראלית, או שוות ערך לה

   

ביולוגיה ומדעי הרפואהמסלול זה מעניק בסיס ידע רחב בביולוגיה ורפואה של האדם ומהווה מקפצה אפשרית ללימודי רפואה. המסלול מקנה הבנת המנגנונים של תהליכי החיים וכלים להמשך מחקר בביולוגיה של האדם, נוירוביולוגיה, ואבולוציה.
ביולוגיה ופסיכולוגיהמסלול זה מעניק בסיס ידע רחב בביולוגיה של האדם, ולהתנהגותם והתהליכים הנפשיים שעוברים בני אדם. המסלול מקנה הבנת המנגנונים של תהליכי החיים וכלים להמשך מחקר בביולוגיה של האדם, נוירוביולוגיה, ופסיכולוגיה.
ביולוגיה ומדעי המחשבמסלול זה מעניק בסיס ידע רחב בביולוגיה של האדם ויכולת לפתח כלים חישוביים ומעשיים להתמודד עם שאלות שנמצאות בחזית המדע בביולוגיה ורפואה חישובית ובביואינפורמטיקה. המסלול מקנה יכולת להשתלבות בשוק התעסוקה המודרני ובמחקר חישובי בחזית הביולוגיה והרפואה.
ביולוגיה ומדעי הנתוניםמסלול זה מעניק בסיס ידע רחב בביולוגיה של האדם ויכולת לנצל ולפתח כלים חישוביים ומעשיים להתמודד עם שאלות שנמצאות בחזית המדע בביולוגיה, מידע רפואי, וביואינפורמטיקה. המסלול מקנה יכולת אנליזה ומחקר של מאגרי נתונים גדולים (big data) ומאפשר השתלבות בשוק התעסוקה המודרני ובמחקר חישובי בתחומי מדעי הנתונים הכוללים ידע ביולוגי ורפואי.
ביולוגיה מתמטיקהמסלול זה מעניק בסיס ידע רחב בביולוגיה של האדם ובמתמטיקה טהורה ויישומית. המסלול מקנה הבנת המנגנונים של תהליכי החיים וכלים להמשך מחקר בביולוגיה של האדם, נוירוביולוגיה, אבולוציה, מתמטיקה, וביופיזיקה.

*ניתן לשלב את הלימודים בחוג לביולוגיה עם מרבית החוגים באוניברסיטה, אבל רק בתוכניות הנ”ל יעשה מאמץ לתיאום מערכות הלימודים.

אפשרויות התעסוקה לאחר סיום לימודי תואר בביולוגיה הן מגוונות: ממפעלי הייטק וביוטק, יזמות סטארטאפ בתחומי ביולוגיה וביוטכנולוכיה, בתי חולים ומעבדות, מכוני מחקר ופיתוח, השתלבות בתעשיית התרופות ובפיתוח תעשייתי. בשתלבות בגופים ציבוריים ואפשרות להמשך לימודים בתארים מתקדמים בתחום.