לימודי תואר ראשון בהפרעות בתקשורת

משך הלימודים: 3.5 שנים | מתכונת הלימודים: חד-חוגי | נלמד בקמפוס הכרמל שם התואר: .B.A בהפרעות בתקשורת | סטטוס הרשמה: למועדי הרשמה | אתר החוג

הפרעות בתקשורת, כמקצוע השייך למקצועות הבריאות, הינו תחום מחקרי וקליני רחב היקף ורב פנים, העוסק במגוון היבטים של קשיים בתקשורת בין בני אדם ובדרכים להתמודדות עם קשיים אלה.

 תקשורת בין אישית מתרחשת בעזרת אמצעים מילוליים (השפה שבה אנו מדברים) ובלתי מילוליים (כמו אינטונציה, שפת גוף, והבעות פנים). כישורי תקשורת חיוניים להתנהלות יחסים משפחתיים, חברתיים ומקצועיים, ובכוחו של הדיבור לשקף את הרעיונות ולחשוף את רצונות הלב. קשיים ביכולת ליצור קשר עם הזולת יכולים לשבש את מהלך החיים התקין של האדם ולמנוע ממנו לקחת חלק פעיל בחברה. לקשיים בתקשורת בין אישית יכולות להיות סיבות רבות ושונות, (למשל, איבוד השמיעה, פגיעה מוחית, תפקוד לקוי של אברי הדיבור) והם יכולים להופיע לאורך כל תקופות הגיל מהינקות ועד לזקנה.

מטרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה היא להקנות ללומדים הכשרה מקצועית הולמת בתחום, ולבנות עתודה של חוקרים וקלינאים בעלי יכולות אבחון, טיפול ושיקום גבוהות, שיתרמו מיכולותיהם המקצועיות לקהילה וירחיבו במחקריהם את תחום הדעת.

ללמוד בראש שקט! מלגות ייחודיות באוניברסיטת חיפה 

אוניברסיטת חיפה מציעה מגוון מלגות המפורטות כאן >>

אנחנו רוצים להפנות את תשומת ליבך לשתי מלגות ייחודיות לאוניברסיטת חיפה:
מלגת אהבת עולם המעניקה 2,000$ לכל שנת לימודים
מלגת ג'ויס לנשים גם היא בסך 2,000$ לשנה

יש לך פסיכומטרי גבוה? עוד יותר כדאי לך ללמוד אצלנו
אם ציון הפסיכומטרי הכללי שלך הינו 730 ומעלה, יש לנו בשבילך מלגה בשיעור 100% משכר הלימוד לשנה הראשונה.
אם ציון הפסיכומטרי הכללי שלך בין 700 לבין 729, יש לנו בשבילך מלגה בשיעור 50% משכר הלימוד לשנה הראשונה.
כללי הזכאות למלגות מפורטים כאן >>

ההחלטה לגבי קבלה ללימודים לתואר ראשון לאוניברסיטת חיפה מתבצעת על סמך עמידה בכל בתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים ותנאי הקבלה החוגיים יחדיו*.

תנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים הם:

 1. תעודת בגרות מלאה=תעודת בגרות ישראלית, או שוות ערך לה.
 2. ציון בשפה האנגלית מתוך הבחינה הפסיכומטרית, מבחן אמ"יר, בחינת אמי"רם או על סמך מבחני SAT, TOFEL ו-IELTS. רמת האנגלית המינימלית הנדרשת לתחילת תואר ראשון הינה בסיסי. סטודנט שאינו עומד בתנאים אלו וציונו באנגלית הוא בין 50-84 יהיה במעמד "על תנאי".

 3. ציון בבחינת ידע בעברית (יע"ל או יעלנט או סיווג) המיועדת למועמדים ששפת ההוראה בביה"ס התיכון לא הייתה עברית ולא נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה העברית. הציון הנדרש בבחינה לקבלה מן המניין הוא 120. ברוב החוגים ניתן להתקבל על תנאי עם ציון 90-119. בנוסף ישנם חוגים הדורשים רמת עברית גבוהה יותר בעת הקבלה על תנאי, או דורשים רמת פטור או גבוה מכך בעת הקבלה.

בנוסף לתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים, על המועמד לעמוד בתנאי הקבלה החוגיים:

 • ציון סכם (משוקלל בגרויות ופסיכומטרי) 650. ציון סכם מינימלי להגשת בקשה לועדת הקבלה החוגית: 600.
 • אנגלית ברמה מתקדמים א'
 • בחינת כניסה חוגית. חלק מהמועמדים יזומנו בנוסף למבחן רגשי ממוחשב ולאחריו ראיון אישי.
 • יע"ל 120 (עבור מועמדים שלמדו בבית ספר בו שפת ההוראה לא הייתה עברית)
 • מבחן התאמה חוגי-ראיון כתוב., ניתן לגשת למועד אחד בלבד מהתאריכים הרשומים.  חובה להגיע לבחינה עם תעודה מזהה, אוזניות שמע עם אפשרות חיבור למחשב.
 • למחשבון סיכויי קבלה לחץ כאן

  תנאי קבלה לבעלי תואר אקדמי

 • רשאים להגיש מועמדות בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בארץ או בחו"ל, שסיימו תואר ראשון בציון של 90 לפחות, במקצועות חינוך, פסיכולוגיה, חינוך מיוחד, מדעי ההתנהגות, ייעוץ והתפתחות האדם, חינוך מיוחד לכבדי שמיעה וחירשים, הנדסה ועוד.
 • תינתן עדיפות למצטיינים, או לחלופין בוגרים הנמנים על העשירון העליון בחוגם.
 • כמקובל היום בקבלה לתואר ראשון, על המועמדים בתוכנית זו לעבור בהצלחה שאלון הערכה  וראיון אישי ע"י חברי הסגל בחוג. 
 • תנאי קבלה לתואר השני בתכנית – ממוצע ציונים של 85 בשנתיים הראשונות לתוכנית וסיום השלמת קורסי המבואות. במידה והסטודנט  לא יעמוד בקריטריונים להמשך לימודיו לתואר השני, יועבר לתוכנית התואר הראשון הרגילה בחוג.

*אוניברסיטת חיפה שומרת לעצמה את הזכות לשנות את האמור בתנאי הקבלה, באם תתגלה טעות.
**תעודת בגרות=תעודת בגרות ישראלית, או שוות ערך לה

עדכון אתר: 19.01.2023

לימודי הפרעות בתקשורת מציעים תוכנית לימודים הכוללת לימודי התמחות בתחומי השפה, הדיבור, התקשורת בתחומי השפה, הדיבור, התקשורת, השמיעה, והלמידה. לימודי התוכנית כוללים קורסים בנושאים: מדעי השפה, הדיבור, התקשורת, השמיעה, והלמידה, מקצועות הבריאות ומדעי החיים, שיטות מחקר והתנסויות קליניות. 

 אבחון וטיפול בסובלים מהסוגים השונים של קשיי תקשורת. תעסוקה במסגרות של מוסדות בריאות וחינוך. בתי חולים, קופ"ח, מכונים, גני ילדים/חינוך מיוחד וכדומה. עבודה עם אנשים עם בעיות שמיעה/דיבור/ תקשורת.