מולטי תואר היום - מולטי אפשרויות מחר

בניין רווחה ובריאות

בניין רווחה ובריאות

ברכות לפרופ' שי גירון

קבוצת מדענים מאוניברסיטאות בארה"ב, אירופה, וישראל, וחברות הטכנולוגיה Amazon Web Services  ו- Intel, שבין חבריה נמנה פרופ' שי גירון מאוניברסיטת חיפה, פתחה אלגוריתם חדש להחלפת מפתחות עמידה בפני מחשב קוונטי, והעפילה לשלב השני בהתהליך תחרותי בינלאומי המופעל על ידי מינהל הטכנולוגיה האמריקאי, להגדרת תקני הקריפטוגרפיה של העתיד.

פריצת דרך בחקר הסרטן: נמצא החלבון שאחראי על פירוק שניים מהמעכבים המרכזים של מוות תאי טבעי

 

proteinפריצת דרך בחקר מחלת הסרטן – במחקר חדש שנערך באוניברסיטה נמצא אחד המנגנונים הביולוגיים הקריטיים שגורמים למוות מתוכנן של תאים, מנגנון שנפגע ברוב סוגי הסרטן. מהמחקר, שפורסם בכתב העת היוקרתי Cell Reports, עולה כי החלבון ARTS גורם למוות תאי בכך שהוא מאפשר את פירוק החלבון BCL2 (B-Cell Lymphoma-2), שרמות גבוהות שלו הופכים את התאים ל"חסיני" מוות תאי ובכך הופכים לתאים סרטניים. "בעבר הראנו שהחלבון ARTS אחראי על פירוקו של החלבון XIAP, שאף הוא מעכב את תהליך המוות התאי. כעת הראנו ש-ARTS מפרק את שני החלבונים הללו, שהם מעכבי המוות התאי מהחשובים שישנם. המטרה היא לפתח תרופה שתדמה את הפעילות של ARTS ותכפה מוות סלקטיבי על התאים הסרטניים", אמרה פרופ' שרית לריש מהחוג לביולוגיה של האדם באוניברסיטה, שעמדה בראש המחקר.

חלה הרעה בעמדות הציבור הערבי והיהודי כלפי חיים בדו-קיום, אך תשתית היחסים עודנה חזקה

 

indexהחרפה ביחסי יהודים-ערבים בישראל, כך עולה מהמדד שעורך פרופ' סמי סמוחה מהאוניברסיטה זה למעלה מ-40 שנה. למעלה ממחצית מערביי ישראל ב-2017 אינם משלימים עם כך שישראל תהייה מדינה בעלת רוב יהודי ואינם מכירים בה כמדינה יהודית ודמוקרטית, ירידה משמעותית לעומת נתוני 2015. אצל היהודים נרשמה ירידה בנכונות לגור ליד שכן ערבי, לאפשר לילדיהם ללמוד בבית הספר יחד עם תלמידים ערבים או להיכנס ליישוב ערבי. ועדיין, רוב ערביי ישראל חושבים שישראל היא מדינה שטוב לחיות בה ורוב היהודים מוכנים לנקוט צעדים שיגבירו את השיוויון כל עוד אינם פוגעים בצביונה היהודי של ישראל. "יש החרפה חדה בשנתיים האחרונות ביחסים שבין יהודים וערבים בישראל, אלא שהחרפה זו אינה מבטאת 'שבירת כלים'. רוב היהודים ורוב הערבים בישראל מאמינים בחברה משותפת", אמר פרופ' סמוחה.

אוניברסיטת חיפה מאחלת חג עצמאות שמח

azmaut69

האוניברסיטה תהייה סגורה במהלך חופש הפסח

univ320האוניברסיטה תהייה סגורה במהלך חופש הפסח, החל מיום שני, ה-10.4.2017 ועד ליום שני ה-17.4.2017. הספרייה תהייה סגורה החל מיום א', ה-9.4.2017. מוזיאון הכט יהיה פתוח לקהל.

לפרטים נוספים ודרכי כניסה - לחצו על Read more

 

היום הפתוח "נודד" לעיר

patuaהיום הפתוח של האוניברסיטה יורד לעיר התחתית: ביום ה', ה-30.3.2017 יתקיים היום הפתוח המסורתי, אלא שהפעם הוא יתקיים בפעם הראשונה ברחוב הנמל בעיר התחתית. בשיתוף פעולה עם עיריית חיפה, ייסגר הרחוב לטובת הפנינג בו יוקמו דוכני מידע והרשמה של החוגים השונים באוניברסיטה, יתקיימו הרצאות של טובי החוקרים של האוניברסיטה בפאבים ברחוב, מפגשים בין המרצים והמתעניינים ולסיום – הופעה של "כנסיית השכל". היום הפתוח יתקיים בין השעות 16:00-20:00. כמו תמיד, נרשמים במהלך היום הפתוח יהיו זכאים ל-50% הנחה בדמי הרישום.

פרטים נוספים ואנחנו גם בפייסבוק.

 

החלה ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ח

stu111החלה ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ח, שתחל באוקטובר 2017. יודעים מה אתם רוצים ללמוד - מצויין. לא יודעים - לא נורא. אנחנו כאן כדי לעזור לכם.

אבל אם אתם מוכנים כבר עכשיו להתחיל ללמוד - לא צריך לחכות תשעה חודשים. במגוון גדול מהחוגים לתואר ראשון ושני ניתן להרשם מייד ולהתחיל ללמוד כבר בסמסטר ב'.

כל הפרטים כאן.

פרופ' גוסטבו מש נכנס לתפקידו כרקטור אוניברסיטת חיפה

gustavo rectorפרופ' גוסטבו מש נכנס לתפקידו כרקטור אוניברסיטת חיפה. פרופ' מש כיהן בשלוש השנים האחרונות כדיקן הפקולטה למדעי החברה. "המטרה המרכזית שלנו היא להמשיך ולקדם את אוניברסיטת חיפה, כמוסד מחקרי וכמוסד שמעניק את ההשכלה הגבוהה הטובה ביותר שאפשר לסטודנטים שלו", אמר פרופ' מש.

פרופ' מש החל את דרכו האקדמית באוניברסיטת חיפה, כשסיים באוניברסיטה את לימודי התואר הראשון בשנת 1988. הוא המשיך לתואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטה בשנת 1990 ואת תואר הדוקטורט שלו בתחום סיים בשנת 1993 באוניברסיטת אוהיו-סטייט. מייד לאחר מכן הוא התחיל לכהן כמרצה באוניברסיטת חיפה, שם שימש במספר רב של תפקידים עד שנבחר לדיקן הפקולטה למדעי החברה, תפקיד אותו מילא בין השנים 2013-2016.

פרידה מהנשיא והרקטור

nasiנשיא האוניברסיטה עמוס שפירא ורקטור האוניברסיטה פרופ' דוד פרג'י מסיימים בסוף חודש אוקטובר את כהונתם. מר שפירא ופרופ' פרג'י הנהיגו את האוניברסיטה להישגים רבים בתחום המחקר, הפיתוח הפיסי של הקמפוס, פיתוח התוכניות הבינלאומיות של האוניברסיטה והגדלת הסטודנטים הבינלאומיים, קליטת חברי סגל חדשים, רבים מהם מדענים חוזרים מצטיינים ועוד ועוד. בין ההישגים הבולטים ניתן לציין את הפיתוח העצום בתחום מדעי הים, הסכם ראשון מסוגו לאקדמיה הישראלית של הקמת מרכז מחקר משותף עם אוניברסיטת ECNU הסינית, הסכם להקמת מערכת ימית ראשונה מסוגה בשיתוף אוניברסיטת טקסס A&M, תחילת העבודות על הקמת הבניין לפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, תחילת העבודות להגדלת הבניין של הפקולטה למדעי החברה וקריאתה על שם שמואל והרטה עמיר ועוד ועוד.

שפירא יסיים קדנציה אחת בת 4 שנים ופרופ' פרג'י יסיים שתי קדנציות, ובסך הכל 8 שנים.

נחל אקדמי

kishonבשורה חשובה לברכיות, הצבים הרכים וכל שאר מיני בחי והצומח של נחל הקישון: שיתוף פעולה ייחודי בין רשות נחל הקישון והחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטה יאפשר לסטודנטים לתואר ראשון ושני לחקור את הנחל, לסייע בפעולות הניטור ולבחון בכלים אקדמיים את יעילות פעילות השיקום השונות, במטרה למצוא את השיטות המתאימות ביותר שישמרו על הנחל נקי ומזמין – לבעלי החיים הרבים וגם לציבור הרחב.

 

פרופ' גוסטבו מש נבחר לרקטור האוניברסיטה

meshפרופ' גוסטבו מש, דיקן הפקולטה למדעי החברה בשלוש השנים האחרונות, נבחר  לרקטור האוניברסיטה על ידי הסנאט והוא יכנס לתפקידו עם תחילת שנת הלימודים תשע"ז, בראשון לאוקטובר הקרוב. נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא ברך את הרקטור הנבחר: "מהיכרותי את פרופ' מש, יש לו את התכונות והניסיון הנדרשים כדי להצעיד את האוניברסיטה, יחד עם הנשיא הנבחר,פרופ' רון רובין ויחד עם כל סגל האוניברסיטה, לשיאים חדשים. בתקופה שנשארה לי עד סיום תפקידי כנשיא האוניברסיטה וכניסתו של הפרופ' מש לתפקידו, אני אעשה כל שביכולתי כדי לסייע לו בכל דרך".

ישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית - הזדמנויות ואתגרים

heverpanel"אני מציע לא להתחיל להשוות נרטיבים או לבקש סליחה על דברים שהיו או לא היו בעבר – למקום טוב זה לא יוביל אותנו. בקרוב נציין 100 שנים להצהרת בלפור ואני בטוח שנתחיל לשמוע ממנהיגים ערבים – לאו דווקא פה בישראל – על כך שהקמת מדינת ישראל הוקמה בחטא", כך אמר היום (יום ד') ח"כ בני בגין  בפאנל שהתקיים במסגרת אירועי חבר הנאמנים ה-44 בנושא "ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית – הזדמנויות ואתגרים".

 

שותפות חיפה - בוסטון

bostonשותפות חיפה- בוסטון יחד עם תוכנית רודרמן לחקר יהדות ארצות הברית של האוניברסיטה ועיריית חיפה יקיימו ב- 5-6.6, באוניברסיטה כנס המסכם 30 שנות פעילות שהובילה לשינוי בדמותה של חיפה, להתחדשות יהודית ולעיסוק עומק בתחום העמיות והזהות היהודית. הכנס, בנוכחות נשיא הפדרציה של בוסטון ומנכ"לית קרן רודמן שתגיע במיוחד מבוסטון, יעסוק בקירוב בין הקהילה היהודית בבוסטון לבין הקהילה בישראל.

הכניסה לאירועים חופשית - אך מותנית בהרשמה מוקדמת

 

הודעת הנשיא והרקטור לפיגוע הרצחני

9-6-2016A

אוניברסיטת חיפה מביעה זעזוע על פעולת הטרור הרצחנית והמתועבת אתמול בתל אביב בה נרצחו ארבעה בני אדם ונפצעו שישה עשר.
אנו שולחים את תנחומינו למשפחות הקורבנות ומאחלים החלמה מהירה ומלאה לפצועים.
בין הפצועים, סטודנט של האוניברסיטה, אסף בר, סטודנט לכלכלה ומדעי המדינה. אנו מאחלים לו החלמה מהירה ומקווים לראותו במהרה שוב בקמפוס.

הפיילוט של מבקר המדינה

mevaker3"החלטתי לצאת בפיילוט של פתיחת ביקורת המדינה לציבור", כך הודיע מבקר המדינה יוסף שפירא בכנס בנושא כלכלת זקנה שנערך באוניברסיטה. נושא הביקורת בו יתקיים הפיילוט – טיפול בקשישים סיעודיים. מבקר המדינה דיבר בכנס חיפה הראשון לכלכלת זקנה שערך החוג לגרנטולוגיה – מדעי הזקנה של האוניברסיטה.

 

כוכבים

פסים, כוכבים ומגן דוד - בכנסת ישראל


"אני מברך את הפעולות והניסיון להביא לכך שגם אנחנו, הישראלים, נכיר היטב את יהדות ארצות הברית. זו האפשרות והחובה שלנו להמשיך ולפתח את הקשר הזה", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע מיוחד שקיימה הכנסת לרגל פתיחת התערוכה של תוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית של אוניברסיטת חיפה שציינה את תרומת יהדות ארצות הברית למפעל הציוני.

 

מלגות ע"ש יוסף פתאל

fatael2האוניברסיטה חילקה זו השנה שלישית את המלגות ע"ש עו"ד יוסף פתאל ז"ל ל-21 סטודנטים מצטיינים מהפקולטה למשפטים. את המלגות העניקו דוד ואיציק פתאל, שיזמו את קרן המלגות על שם אביהם. בפרס החוקר המצטיין הצעיר זכה פרופ' אורן גזל-אייל, סגן דיקן הפקולטה.

 

דרישת שלום ממצרים הקדומה

harpuחותם חרפושית נדיר, השייך לפקיד בכיר בממלכת מצרים בשושלת הפרעונים ה-13 (המאות ה- 17-18 לפנה"ס) נמצא בתל דור על ידי צפר חובב בשם אלכסנדר טרנופולסקי, אשר מסר אותה לצוות הארכיאולוגים של האוניברסיטה החופרים באתר. "החרפושית הייתה שייכת לאישיות מאוד בכירה בממלכה, אולי אפילו המשנה למלך, שהיה אחראי על האוצר המלכותי. בעל החרפושית נשא תפקיד שהיה דומה לזה של יוסף בממלכתו של פרעה, אחרי שפירש את חלומותיו", אמרה פרופ'  איילת גלבוע מהחוג לארכיאולוגיה, שיחד עם פרופ' אילן שרון מהאוניברסיטה העברית עומדת בראש החפירות בדור.

 

ראיונות עם פרופ' נבו

תמונה תומכת תוכןולסיום, מספר ראיונות עם פרופ' נבו על מחקריו בערוץ האקדמי של האוניברסיטה: החולד העיוור; האם ההבעות שלנו עוברות בתורשה? גן ממעמקי ים המלח ועוד

צפו

פרס ישראל לפרופ' אביתר נבו

תמונה תומכת תוכןברכות לפרופסור אביתר (אייבי) נבו על בחירתו לחתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים. בנימוקי ועדת הפרס צוין כי פרופ' נבו הוא מאבות הביולוגיה האבולוציונית המודרנית, שהוא הנחיל תוך חקר החי והצומח בישראל ובמדינות שכנות. פרופ' נבו הקים בשנת 1974 את המכון לאבולוציה באוניברסיטה, שהנו מכון ייחודי בארץ ובעולם לביולוגיה אבולוציונית, והקים את המרכז הבינלאומי לדוקטורנטים לאבולוציה - היחיד במינו בארץ ובעולם. מחקריו עוסקים באבולוציה של המינים הביולוגיים (מבקטריות, דרך פטריות, צמחים, בע"ח, בני אדם) בכל רמות הארגון: גנומיקה, פרוטיאומיקה ופנומיקה.

 

 

נמצא קשר בין שינויי האקלים והתפרצות הזיקה

zikaממצאי מחקר ראשוני שנערך באוניברסיטה בשיתוף במרכז האירופי לבקרת מחלות מצאו קשר בין החום והיובש הקיצוני שנמדדו בחורף ובאביב האחרונים בצפון מזרח ברזיל להתפרצות נגיף הזיקה. "הטמפרטורה והיובש הקיצוניים נובעים משילוב של תופעת האל-ניניו ומשינויי האקלים שמתרחשים בשנים האחרונות", אמרה ד"ר שלומית פז, עורכת המחקר, שפורסם באחד מכתבי העת היוקרתיים בעולם – The Lancet.

המשך קריאה

 

חם לו בבית

zavבישראל, הוא ישן בקיץ ולא בחורף כפי שהמומחים סברו; בניגוד לאחיו האלימים הוא ממש לא טריטוריאלי וההתחממות הגלובאלית מאיימת להוציא אותו מאיזון, מה שמאיים על המשך קיומו. לראשונה בארץ זוכה צב היבשה המצוי למחקר מדעי בו מגלה הדוקטורנטית מאי ברנהיים חיימוביץ' מהחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית שגם המעט שחשבנו שאנחנו יודעים על ידידנו המשוריין אינו מדוייק. "אם אתם רואים צב, אל תאספו אותו, אפילו אם נראה לכם שאתם מצילים אותו מכליה. הצבים יותר קדומים מהדינוזאורים ויש להם את הדרכים שלהם לשרוד", אמרה.

המשך קריאה

 

לוח אירועים

 

אודות מערך תהוד״ה

מערך תקשורת, הסברה ודוברות האוניברסיטה (תהוד"ה) הוקם בנובמבר 2005, במסגרת החלטת האוניברסיטה לארגן מחדש את כל נושאי התקשורת, ההסברה והדוברות.

תחומי הטיפול של המערך:
 • דוברות האוניברסיטה- קשר עם התקשורת, הפצת הודעות לעיתונות, מענה לפניות עיתונאים ותאום ראיונות של אנשי האוניברסיטה בכלי התקשורת
 • הפקת והפצת ביטאוני האוניברסיטה בעברית ובאנגלית
 • הפקת חומרי ההסברה של האוניברסיטה
 • אחריות תכנית על אתר האינטרנט של האוניברסיטה
 • הפקתNEWSLETTER  לידידי האוניברסיטה
 • ריכוז פעילות הערוץ האקדמי
 • אחריות לתדמית האוניברסיטה

באתר של מערך תהוד"ה ניתן למצוא:

 • חדשות האוניברסיטה- החדשות האחרונות (והישנות) שפורסמו ביזמת המערך לתקשורת הארצית הבינלאומית והמקומית בנושאים מגוונים כמו מחקרים חדשים, אירועים חשובים, ביקורים ועוד.
 • לוח אירועים- לוח אירועים כלל אוניברסיטאי המציג את שלל האירועים המתקיימים באוניברסיטה. לנוחיות הצופה, ניתן לראות את אירועי האוניברסיטה עלפי יום, שבוע, חודש או שנה.
 • "האוניברסיטה בתקשורת"- היכן, מתי ובאיזה עניין הופיעו אוניברסיטת חיפה ואנשיה בתקשורת.
 • שידורי ערוץ האקדמי- כניסה לאתר הערוץ האקדמי המציע צפייה בשידור חי בערוץ וכן וצפייה בשידורים על פי בחירה.
 • האתר מאפשר "חיפוש" מידע, שבעזרתו ניתן למצוא במהירות את המידע הספציפי הנדרש.

נשמח לקבל כל מידע, הערות או הצעות: צוות מערך תקשורת, דוברות והסברה (תהוד"ה) יצירת קשר: 04-8240402 04-8240092/4 dover@univ.haifa.ac.il

פרח השבוע: זוּטָה לְבָנָה

ZUTAהזוטה עשויה לפרוח, באותו אתר, ממאי ועד דצמבר. בעונה ארוכה זו נחשף הצמח למבקרים מקבוצות שונות: דבורים (מקטנות ועד גדולות כולל דבורת הדבש), צרעות, פרפרים ורפרפים. תדירות המבקרים, הרכבם וחשיבותם ביעילות ההאבקה, המוערכת  על ידי מספר גרגרי האבקה המועברים אל הצלקת בביקור אחד של המאביק, משתנה במשך העונה ובין אוכלוסיות. נמצא שרוב המבקרים הקטנים בכלל אינם מעבירים גרגרי אבקה מאחר ואינם באים במגע עם הצלקת ולמעשה הם גנבי צוף ואבקה.

מה ידוע לך על פאי (π)?

כמה ידוע לך על מצב כדוה"א?

מה נמצא מאחורי הדלת

מה ידוע לך על שעונים ביולוגיים

בואו נראה מה אתם באמת יודעים על אור...

לכבוד חג האור –נסו לענות על 10 שאלות שפרופ' דורון שלוש, ראש המרכז לפיזיקה תיאורטית ואסטרופיזיקה, עונה עליהן ממש בקלות.

בהצלחה וחג שמח!

 

לוגו אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה
כתובת: שד' אבא חושי 199
הר הכרמל, חיפה

מיקוד: 3498838
טלפון: 04-8240111

איך להגיע לאוניברסיטה

אייקון קישור וויז

מפת הקמפוס
מפת האוניברסיטה

מפת האוניברסיטה להורדה (PDF)

אייקון פייסבוק 
אייקון טוויטר 
אייקון יו טיוב 
אייקון אינסטגרם 

 

 

 

תכני האתר מפורסמים בשפות עברית, אנגלית וערבית. במקרה של מחלוקת בין הגרסאות, הגרסה העברית תהיה הקובעת.

Live chat
Live chat
© 2017 כל הזכויות שמורות לאוניברסיטת חיפה | בוצע באגף מחשוב ומערכות מידע ובסיוע
winweb
קידום אתרים:
שמול

באתר זה נעשה שימוש בתמונות מתוך מאגר התמונות gettyimages

 

 

‏‏‎