לימודי תואר ראשון בארכיאולוגיה

משך הלימודים: 3 שנים שם התואר: בוגר (B.A) בארכיאולוגיה מתכונת הלימודים: דו חוגי או חד חוגי | סטטוס הרשמה: למועדי הרשמה נלמד בקמפוס הכרמל | אתר החוג

לבנות גשר בין העבר לעתיד – בחוג לארכיאולוגיה של אוניברסיטת חיפה

איפה נמצאו טביעות הרגל העתיקות ביותר בעולם?
מה הסיפור של הספינה יוונית הטרופה בת 2,400 שנה?
מי גילה את ציורי המערות הראשונים ? (רמז: היא צעירה משחשבתם)
ומה מגלות לנו שאריות הדגנים על מבשלת הבירה הראשונה בהיסטוריה (כאן, אצלנו בכרמל)?

ללא ספק, מדע הארכיאולוגיה נחשב מאז ומעולם לאחד התחומים המרתקים ביותר שיש.

במה תיפגשו בזמן למידת התואר? סיפורים מסעירים על תרבויות רחוקות, מסע מרתק בזמן ומרדף מתמיד אחר עדויות, שיאפשרו לנו להבין טוב יותר את עצמנו.

החוג לארכיאולוגיה לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה חוקר את התרבויות הקדומות שהתקיימו בארץ ובעולם. כאן אנחנו נהנים לפתור תעלומות, לקבל הצצה אל פסיפס צבעוני של תרבויות ולבנות מורשת יציבה עבור אלה שיבואו אחרינו. בכל יום אנחנו חוקרים עולם מהעבר, בישראל ומסביב לעולם. באמצעות כל מה שהותירו מאחור, אנחנו מגלים עולם בו חיו אנשים, אהבו, שמחו, נלחמו, יצרו קשרי מסחר, נעו מנקודה לנקודה ובגדול – חיו את הפשטות של חיי היום יום.

מה יש כאן בשבילך? 

החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה מתמקד בלימודים תיאורטיים ומעשיים, בכיתה בשטח ובמעבדות. סגל המרצים יחשוף בפניך מגוון עצום של נושאים, ויאפשר לך לרכוש מיומנויות מחקר עצמאי בארכיאולוגיה של ישראל, הארצות השכנות וארצות אגן הים התיכון, מהעידן הפרהיסטורי ועד ימי הביניים.

ללמוד בראש שקט! מלגות ייחודיות באוניברסיטת חיפה 

אוניברסיטת חיפה מציעה מגוון מלגות המפורטות כאן >>

אנחנו רוצים להפנות את תשומת ליבך לשתי מלגות ייחודיות לאוניברסיטת חיפה:
מלגת אהבת עולם המעניקה 2,000$ לכל שנת לימודים
מלגת ג'ויס לנשים גם היא בסך 2,000$ לשנה

יש לך פסיכומטרי גבוה? עוד יותר כדאי לך ללמוד אצלנו
אם ציון הפסיכומטרי הכללי שלך הינו 730 ומעלה, יש לנו בשבילך מלגה בשיעור 100% משכר הלימוד לשנה הראשונה.
אם ציון הפסיכומטרי הכללי שלך בין 700 לבין 729, יש לנו בשבילך מלגה בשיעור 50% משכר הלימוד לשנה הראשונה.
פסיכומטרי 600+
אם ציון הפסיכומטרי הכללי שלך בין 625 לבין 699, יש לך אפשרות לזכות במלגה בשיעור 50% משכר הלימוד לשנה הראשונה
.
אם ציון הפסיכומטרי הכללי שלך בין 600 לבין 624, יש לך אפשרות לזכות במלגה בשיעור 35% משכר הלימוד לשנה הראשונה
.
כללי הזכאות למלגות מפורטים כאן >>

ההחלטה לגבי קבלה ללימודים לתואר ראשון לאוניברסיטת חיפה מתבצעת על סמך עמידה בכל בתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים ותנאי הקבלה החוגיים יחדיו*.

תנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים הם:

  • תעודת בגרות מלאה=תעודת בגרות ישראלית, או שוות ערך לה
  • ציון בשפה האנגלית מתוך הבחינה הפסיכומטרית, מבחן אמ"יר, בחינת אמי"רם או על סמך מבחני SAT, TOFEL ו-IELTS. רמת האנגלית המינימלית הנדרשת לתחילת תואר ראשון הינה בסיסי. סטודנט שאינו עומד בתנאים אלו וציונו באנגלית הוא בין 50-84 יהיה במעמד "על תנאי".
  • ציון בבחינת ידע בעברית (יע"ל או יעלנט או סיווג) המיועדת למועמדים ששפת ההוראה בביה"ס התיכון לא הייתה עברית ולא נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה העברית. הציון הנדרש בבחינה לקבלה מן המניין הוא 120. ברוב החוגים ניתן להתקבל על תנאי עם ציון 90-119. בנוסף ישנם חוגים הדורשים רמת עברית גבוהה יותר בעת הקבלה על תנאי, או דורשים רמת פטור או גבוה מכך בעת הקבלה.

     

בנוסף לתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים, על המועמד לעמוד בתנאי הקבלה החוגיים:

תנאי קבלה ללא פסיכומטרי לבעלי תעודת בגרות**:

מועמדים בעלי בגרות בממוצע 75 יכולים לגשת לבחינת כניסה חוגית. למידע נוסף נא לפנות אל החוג.

החל משנת הלימודים תשפ"ג, נפתח אפיק קבלה נוסף ללא פסיכומטרי (בגרות בממוצע 75 לפחות) כדי להתקבל לחוג לארכיאולוגיה: מסלול "קורסי קדם". בסמסטר הראשון ללימודיו, התלמיד מחויב לקחת לפחות שניים מתוך רשימת קורסים אפשריים  (2 נקודות זכות כל אחד, וביחד 4 נ"ז) ולעבור אותם בציון של 75 לפחות:

"מבוא לפרהיסטוריה חלק ב'" 119.1010 2 נ"ז
"מבוא לארכיאולוגיה של תקופת הברזל" 119.1107 2 נ"ז
מבוא הלניסטי-רומי ב' 119.1813 2 נ"ז
ממהפכה למהפכה (מבוא פרוטו-היסטורי): 119.1040  2 נ"ז

תנאי קבלה לבעלי תואר אקדמי
בעלי תואר אקדמי ממוסד מוכר, המעוניינים ללמוד תואר ראשון בחוג לארכיאולוגיה, יידרשו לעמוד בדרישות הבאות:
ממוצע תואר ראשון 76 לפחות


* אוניברסיטת חיפה שומרת לעצמה את הזכות לשנות את האמור בתנאי הקבלה, באם תתגלה טעות.

**תעודת בגרות=תעודת בגרות ישראלית, או שוות ערך לה

 

 מסלול דו-חוגי: למסלול זה שני אפיקי לימוד אפשריים: או אפיק כללי: במסגרת אפיק זה ילמדו התלמידים 54 נקודות זכות במסגרת החוג ו-6 נקודות זכות במסגרת אשכולות העשרה. או אפיק המקצועי (הכולל ״תעודת חופר״ המוכרת בידי רשות העתיקות והינה חובה לכל מי שיבקש להוציא רישיונות חפירה/סקר על שמו.ה): במסגרת אפיק זה ילמדו התלמידים מקבץ קורסים מעשיים אשר יקנו להם בסיום התואר ״תעודת חופר״ מוכרת על ידי רשות העתיקות. לשם קבלת ״תעודת חופר״, חובה לקחת 58 נקודות זכות בחוג, הכוללות את הקורסים המקצועיים במקבץ קורסי ״תעודת חופר״ וכן 2 נקודות זכות במסגרת אשכולות העשרה.

מסלול חד-חוגי: ניתן להצטרף רק לקראת תחילת שנה ב'- סטודנטים יוכלו ללמוד במסלול החד–חוגי רק לאחר שהשלימו בהצלחה (ממוצע ציונים של 80 לפחות) את כל שיעורי שנה א׳ בחוג לארכיאולוגיה, וכמו כן עמדו בתנאי המעבר של שנה א׳ בחוג השני. במסלול החד–חוגי התלמיד יצבור 80 נקודות בלימודים החוגיים ו-40 נקודות מחוגים אחרים (קורסים הקשורים לתחום ההתמחות). במניין הקורסים מחוגים אחרים יכללו הקורסים מהחוג השני בשנה א'. תלמידי המסלול יכולים להתמחות בתקופה או נושא: התקופה הפרהיסטורית, תקופת המקרא, התקופה הקלאסית, ימי הביניים, מדעי הארכיאולוגיה וארכיאולוגיה סביבתית וארכיאולוגיה ים-תיכונית.

תוכניות נוספות בחוג:

 ישנה אפשרות להירשם לתכניות בסמסטר אביב. פתיחת כל תכנית תלויה במספר הנרשמים.

כשתסיימו את התואר תוכלו למצוא את עצמכם כמו הבוגרים והבוגרות שלנו במוסדות וארגונים כמו רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל, מוזיאונים ומוסדות מחקר בארץ ובחו"ל, בתפקידי הוראה וניהול או בהמשך במחקר לתואר שני ושלישי.