מידע אודות נגישות  תרומה מקוונתהרשמו עכשיו

סיכום 2015 בתמונות

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
מה בין מגדל דוד ומגדל האוניברסיטה? חמישה סטודנטים מהחוג למערכות מידע, בהנחייתו של פרופ' צבי קופליק, פיתחו מערכות ממוחשבות לשיפור החוויה של המבקרים במוזיאון מגדל דוד שבירושלים.
וכמו תמיד - המשכנו להיות האוניברסיטה עם הנוף הכי יפה בארץ, ואולי אפילו בעולם...
אלו ארבעה ספרים נדירים, מן המאות ה-16-18, שעברו תהליך שימור אצל משמר ספרים נדירים וחזרו ספריית יונס וסוראיה נזריאן. רוצים לדעת עוד? לחצו על התמונה...
גם החוג ללימודי ארץ ישראל חגג השנה - 40 שנים להקמתו. "החוג ללימודי ארץ-ישראל הוא היום חוג מרכזי בפקולטה למדעי הרוח, רלוונטי יותר מתמיד, עם חוקרים מצוינים וסטודנטים רבים בכל התארים", אמר פרופ' אריה קופסקי, ראש החוג.
כתובת בת 1500 שנים בעברית, חקוקה על לוח שיש, ראשונה מסוגה שנמצאה בחפירות בישראל, נמצאה בחפירות של פרופ' מיכל ארצי ממעבדת האטר במכון ללימודי ים ע"ש רקנאטי, יחד עם ד"ר חיים כהן ובשיתוף רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים בגן הלאומי כורסי שבחוף המזרחי של הכנרת.
על אלבום הקורפורל שמעתם? זהו אלבום שניתן כמזכרת מהנוטר העברי הנס קשוב (1911-1984) לקורפורל הבריטי הרולד טית'ר וכלל תמונות מאירועי המרד הערבי של 1937-8. עשרות שנים לאחר מכן, שיתוף פעולה של פרופ' יוסי בן-ארצי מהחוג ללימודי ארץ ישראל וספריית יונאס וסוראיה נזריאן, החיו את התמונות והפכו אותן לנגישות באתר הספריה.
גם השנה המשיכה האוניברסיטה לפתח את התוכניות הבינלאומיות שלה, שמושכות סטודנטים מצטיינים מכל העולם. בתמונה: אירוע הפתיחה של התוכנית הבינלאומית לתואר שני בהתפתחות הילד בראשותו של פרופ' אבי שגיא שוורץ, שהתארחו בגלריה של איתן סטיבה, שתרם לתוכנית.
כתבו עלינו בעיתון: 10,483 זהו מספר האזכורים של האוניברסיטה בכלי התקשורת הארציים והבינלאומיים, שסיקרו מחקרים מגוונים, אירועים שונים, התייחסויות לאירועים אקטואליים, וכו'.
ראש-ניים. במעבדה לאקולוגיה של בעלי חיים בראשותו של פרופ' ליאון בלאושטיין נמצא ראשן של סלמנדרה בעלת שני ראשים. החוקרים במעבדה ציינו כי מקרים של עיוותים בעיקר בגפיים בקרב ראשני סלמנדרה נצפו בעבר, אך מקרה של שני ראשים נדיר יותר.
עשרות חיילים ושוטרים השתתפו במרוץ הלפיד המסורתי של חיל הים, שמוקדש זו השנה הרביעית לזכרו של סנ"צ איציק מלינה ז"ל, שנספה באסון השריפה בכרמל. המרוץ עובר ברחבי העיר חיפה והוא מסמן את הקשר של החיל עם הקהילה.
גם בשנת 2015 הגיעו חוקרי האוניברסיטה לכל מקום: לאדמה ומתחתיה, לים ולעמקו. בתמונה: ד"ר אהוד גלילי וד"ר דבורה צויקל מהמכון ללימודי ים ע"ש ליאון רקנאטי ומכון זינמן לארכיאולוגיה חושפים באר עתיקה בת 7,700 שנה לערך, ביישוב מהתקופה הניאוליטית.
במהלך השנה צצו להם פאנלים סולאריים בחנייה שמובילה למגדל אשכול, כחלק ממחקר חדש של מרכז המחקר ע"ש קדס לגגות ירוקים, שבוחן את הסינרגיה המתקבלת משילוב פאנלים סולאריים וגגות ירוקים. בחודשים הקרובים יקים המרכז גג ירוק על גגה של הכנסת!
החוג לגיאוגרפיה ולימודי הסביבה, שהוקם באוקטובר 1964 (עוד לפני הקמת האוניברסיטה), חגג השנה יובל להיווסדו. כ-4,000 בוגרים עברו בשערי החוג מאז, ותחומי עיסוקם מגוונים - גאוגרפיה, סביבה, תכנון, הוראה, הדרכה, ניהול, נציבות המדינה, אקדמיה, צה"ל, גופים ממסדיים ופרטיים ועוד.
קצת מוסיקה יהודית בבקשה... החוג למוסיקה קיים בפעם השלישית את "ימי המוסיקה היהודית באוניברסיטת חיפה" - סדרת אירועים ייחודית, שכללה שבעה קונצרטים מעולים וסימפוזיון מרתק, שעניינם מוסיקה יהודית מזמנים וממקומות שונים.
נמצאה גפן יצא סוד? בפעם הראשונה נמצאו זרעי גפן הנגב, שמקורם בתקופה הביזנטית מלפני כ-1500 שנים ושמהם יוצר "יין הנגב" - אחד היינות היוקרתיים והמשובחים ביותר בכל האימפריה הביזנטית, שסודו אבד עם השנים. כעת מנסים פרופ' גיא בר עוז מהחוג לארכיאולוגיה שניהל את החפירה, יחד עם צוותו, לשחזר את הטעם שהקסים את האימפריה הקדומה.
עדות נוספת למצוינות האקדמית של האוניברסיטה ניתנה בהקמה של מרכז המחקר הראשון המשותף לישראל וסין, כשהאוניברסיטה חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם אוניברסיטת ECNU - East China Normal משנחאי, אחת האוניברסיטאות הגדולות והטובות של הענק הסיני. שיתוף הפעולה יפתח בפני חוקרי האוניברסיטה דלת למענקי מחקר מקרנות סיניות, המוערכות במיליארדי דולרים.
מאות מעובדי האוניברסיטה מהסגל המנהלי והאקדמי כאחד, חגגו את חג הפורים באירוע מהנה שאורגן על ידי ועד ארגון הסגל המנהלי ואגף משאבי אנוש, במסגרתו נערכה תחרות תחפושות. במקום הראשון זכתה הרשות ללימודים מתקדמים, על "שלגיה ושבעת הגמדים".
זו הייתה ללא ספק שנה של גילויים ארכיאולוגיים יוצאי דופן, כמו למשל מסכת ברונזה של האל "פאן", ראשונה ויחידה מסוגה בעולם, שנמצאה במסגרת החפירות של המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן בגן הלאומי סוסיתא. מערכת עיתון הנשיונל ג'יאוגרפיק בספרדית הכריזה על המסכה כאחת מ-10 התגליות הארכיאולוגיות החשובות לשנת 2015.
בשנה החולפת המשיכה האוניברסיטה לבצר מעמדה כאוניברסיטה המובילה בישראל בחקר הים. לקראת סוף השנה נחתם הסכם לשיתוף פעולה עם אוניברסיטת טקסס A&M להקמת מערכת ניטור ראשונה מסוגה בישראל של הים העמוק, קודם לכן הושקו המעבדות החופיות החדשות של מרכז הלמסלי לחקר הים התיכון בשדות ים וממש בתחילת השנה נחתם הסכם ראשון מסוגו בישראל עם המכון לחקר הימים והאגמים, להקמת מעבדות של מרכז הלמסלי לחקר הים התיכון במכון הלאומי. עם השנה גם נקנה רובוט תת-ימי מהמתקדמים בעולם, שמסוגל לבצע משימות בעומק הים באופן הדומה לרובוטים ששלחה נאס"א למאדים. החבר החדש יצטרף לקהילת האוניברסיטה רק בשנה הבאה.
גם השנה היה סוער ומהנה במעונות – בשורה של אירועי תרבות, מסיבות, הרצאות ומה לא... כמו למשל, מסיבת יום העצמאות, שנערכה בשיתוף אגודת הסטודנטים.
גם האוניברסיטה שלנו לקחה חלק ביום המדע הישראלי לשנת 2015, כאשר תלמידים רבים הגיעו לקמפוס ולקחו חלק במגוון פעילויות במוזיאון הכט.
במסגרת אירוע חבר הנאמנים ה-43 נחנך גשר סר מוריס וליידי איירין האטר, שמחבר בין פארק הכרמל לאוניברסיטה. אתם מוזמנים להגיע ולצפות בנוף המרהיב הנשקף מהגשר - מפארק הכרמל ועד לים – ובעיקר, לחצות בבטחה.
מספר שיא של 155 דוקטורים חדשים הצטרפו השנה למשפחת האוניברסיטה וכמדי שנה, צעדו מ"גן האם" ועד לאודיטוריום חיפה ב"תהלוכה אקדמית", אותה הובילה הנהגת האוניברסיטה.
גם השנה חגגנו את אירועי חבר הנאמנים, כאשר מאות אורחים הגיעו לקמפוס והשתתפו במפגשים השונים, תחת הכותרת "ישראל והעולם - מנקודת מבט אקדמית". 6 דוקטורים לשם כבוד הוענקו לאישים מרשימים, מלבד הענקת תואר "יקיר הכרמל" לחיים יבין וציון 20 שנים להקמתו של החוג לתקשורת.
זה היה מסלול ארוך ומרתק וכעת הוא הגיע לסיומו - ברכות ל-2,759 מקבלי התואר "מוסמך האוניברסיטה" ו-2,385 מקבלי תואר "בוגר האוניברסיטה" לשנת הלימודים תשע"ה. צפו בפסטיבל סוף השנה של אגודת הסטודנטים מנקודת מבט קצת שונה...
הרפליקה של הספינה ממעגן מיכאל קורמת עור וגידים, בזכות תרומות שגויסו מידידי ותומכי האוניברסיטה, וכעת צוות הרפליקה, בראשותו של פרופ' יעקב כהנוב מהמכון ללימודי ים ע"ש ליאון רקנאטי, עובד על התאמת הלוח השישי (מתוך ששה עשר לוחות) של גוף הספינה, על הצלעות ועל העוגן. השקת הספינה מתוכננת לשנת 2016 והשלמת הפרויקט תהיה עם השטת הספינה ומחקר מעשי של יכולות ההפלגה שלה בים.
זוהי תמונה מתוך סיור לחולות קיסריה ושפך נחל אלכסנדר שנערך במסגרת כנס קבוצת המחקר הגיאומורפולוגי הישראלית, שדן בסוגיות גיאומורפולוגיות וסביבתיות בוערות במישור החוף.
תגלית זוהרת במיוחד נתגלתה במימי הים התיכון: מדוזה שזורחת בירוק זרחני שהגיעה אלינו מיפן ונצפתה בפעם הראשונה בים התיכון במסגרת סקר שגרתי שערך ד"ר גור מזרחי, חוקר בבית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני מהמעבדה של ד"ר דן צ'רנוב. הבשורות הטובות: היא לא מסוכנת לאדם. הבשורות הרעות: הגעתה מבשרת שאורחים הרבה יותר מסוכנים יכולים להגיע גם כן.
אנחנו ידענו, עכשיו גם בחו"ל יודעים: האוניברסיטה היא אתר שכדאי לבקר בו. כך על פי האתר הבינלאומי TripAdvisor, שהעניק לאוניברסיטה ציון משוקלל של 4.5 כוכבים מתוך 5, בזכות עשרות ביקורות מצוינות.
גם השנה המשכנו להיות "הבית של כוחות הביטחון": חניכי חבצלות של חיל המודיעים קיבלו את תואר ראשון, כמו גם צוערי קורס החובלים וצוערי קורס הקצינים של המשטרה. וכמו בכל אחת מ-28 השנים האחרונות, העניקה האוניברסיטה, בטקס במעמד שר הביטחון והרמטכ"ל, את תעודות התואר השני לקציני וקצינות צה"ל הבכירים, בוגרי קורס מ"ב של המכללה לביטחון לאומי.
זה התחיל באוניברסיטה לפני 4 שנים בלבד עם מאות בודדות של משתתפים – אבל מהר מאוד "ליל המדענים" של האוניברסיטה הפך לאירוע שמושך אליו אלפים. השנה הם נחשפו לשלל המחקרים והפעילויות הקשורות לחקר המוח באוניברסיטה – החל מנוירו-ביולוגיה וכלה באהבה ורגשות.
בתחילת שנת הלימודים הוקם ברחבת הדשא של קפה ריגר "אוהל הידברות", מרכז לדיאלוג ודיון. חברי קהילת האוניברסיטה, סטודנטים וחברי סגל, הגיעו לאוהל על מנת לדבר, להשמיע את דעתם ולהקשיב לדעתם של אחרים, באווירה של סובלנות וכבוד הדדי.
קוף אחרי בנאדם. במחקר של איתי רופמן, מהמכון לאבולוציה, נצפו בפעם הראשונה קופי אדם ממין בונובו (גזע המקביל לשימפנזים) משתמשים בצורה מתוחכמת בכלים קדם חקלאים קדמוניים, באופן הדומה לדרך שחשבו עד כה שרק מיני האדם הקדמון השתמשו בה.
ביקור נשיאותי. כבוד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, ביקר באוניברסיטה והתרשם עמוקות מהפעילות האקדמית והחברתית שמתקיימת כאן. "האוניברסיטה היא בין המקומות הבודדים, בהם נפגשים ארבעת השבטים. אני זוכר את ימי הלימודים שלי, והמפגש עם סטודנטים מכל המגזרים, כאן אני רואה הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים ובני דודים יחד", אמר למאות הסטודנטים שפגש.
במסגרת יום הלמידה השנתי, שהוקדש כולו לנושא הנגישות ובעלי המוגבלויות והתקיים בשיתוף עמותת "נגישות ישראל", זכו המשתתפים – סגל אקדמי, מנהלי וסטודנטים כאחד - להכיר באופן אישי אנשים עם מוגבלויות שונות אשר סיפרו את סיפורם האישי, ההתמודדויות, ההצלחות והקשיים אותם הם עוברים יום-יום.
כחודש לאחר הצתת כנסיית הלחם והדגים, הגיעה הנהגת האוניברסיטה לביקור הזדהות. "ביקורכם היום הינו ביטוי להתנגדות מוצהרת לכל צורות האלימות, הוא מהווה מסר חינוכי לכל קשת החברה, ויש לו הד גדול בכל רחבי העולם", אמר האב ד"ר פוזי חורי, סגן בכיר של ראש הכנסייה היוונית-קתולית בישראל, במהלך הביקור.
עצרת הזיכרון השנתית לציון רצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, נערכה באודיטוריום הכט ומאות מחברי הסגל האקדמי והמנהלי וסטודנטים רבים הגיעו להשתתף בה.
האם שכונת שפרינצק החיפאית תקושט בגינות תלויות בגובה? אם זה תלוי בסטודנטים לתואר שני מהחוג ללימודי זקנה ולעשרות גמלאים מתנדבים שמתגוררים באזור, התשובה היא כן. בתמונה: הגינה הראשונה שנבנית לגובה.
ובין שלל ההסכמים לשיתופי פעולה שנחתמו השנה, היה גם אחד שנחתם עם ראש ממשלת תורינגיה. ולפני שאתם פותחים את האטלס, נספר לכם שמדובר באחת מ-16 המדינות שמרכיבות את גרמניה. הסכם שיתוף הפעולה נחתם בין החוג למוסיקה ובית הספר הגבוה למוזיקה בויימאר, שיכלול חילופי סטודנטים וסגל, פרויקטים אמנותיים ומחקריים משותפים, פרסומים משותפים ועוד.
נאבקים בחרם האקדמי - שלושה עשר מרצים מאוניברסיטאות מובילות בבריטניה - אוקספורד, אסקס ועוד - הגיעו לכנס של בית הספר למדעי המדינה, ביוזמתה ד"ר כרמלה לוטמר. מעבר לעניין האקדמי, למרצים היה חשוב להבהיר שהגעתם מסמלת את התנגדותם הנחרצת לקריאות לחרם אקדמי שנשמעו מגורמים שונים באי הבריטי.
שנת הלימודים תשע"ו נפתחה עם כ-18 אלף סטודנטים, והאוניברסיטה ממשיכה להיות אוניברסיטת המחקר והמוסד האקדמי הגדול באזור הצפון. בנוסף לתוכניות הלימוד החדשות, שנת תשע"ו עומדת בסימן הקמת הבניין לפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, שישדרג בצורה משמעותית את המחקר וההוראה בפקולטה.
77 שנים לאחר שניתנה בברלין, ערב מלחמת העולם השנייה, חזרה המתנה שנתן ישראל קושלנד, שעקבותיו אבדו במחנה אושוויץ, למשפחת קושלנד, לויקטור קושלנד בן ה-90, שחי בישראל. "זוהי מזכרת מבני המשפחה שלעולם לא הכרתי", אמר בהתרגשות לרון אלתר מהספרייה, שהביא לו את הספר, ובו הקדשה שכתב בן משפחתו בעברית.
וכמו תמיד - המשכנו להיות האוניברסיטה עם הנוף הכי יפה בארץ, ואולי אפילו בעולם...
זהו ג'ו ליברמן, סנאטור לשעבר ומי שהיה מועמד לתפקיד סגן נשיא ארה"ב, מתראיין לפרופ' אבי בן-צבי, מומחה לארה"ב מבית הספר למדעי המדינה, באירוע הפתיחה של תכנית רודרמן למצטיינים ביהדות ארצות הברית ומדינת ישראל.

סיכום 2015 בתמונות

{loadposition_sikum_2015}