מידע אודות נגישות  תרומה מקוונתהרשמו עכשיו
Vinaora Nivo Slider

מולי אדן מונה ליו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה

moolyנשיא אינטל ישראל לשעבר שמואל (מולי) אדן מונה היום (יום ד') לתפקיד יו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה. אדן, יליד חיפה, כיהן כמנכ"ל אינטל ישראל וכסגן נשיא בכיר באינטל העולמית עד שפרש משם בשנת 2015 יחליף בתפקיד את האלוף (מיל) עמי אילון, שסיים את תפקידו. "אני שמח להצטרף לאוניברסיטת חיפה, להשתתף בהגדרת וממימוש האסטרטגיות העתידיות ולחזק את מעמדה כאוניברסיטת מחקר מצטיינת בישראל. במשך כל שנות פעילותי דגלתי בקידום יצירתיות ומצוינות , ובמעט הזמן שאני נפגש עם חברי הסגל שמחתי לראות שרבים מהם שותפים לערכים אלו. האוניברסיטה העתידית תהיה מאתגרת יותר, רב תחומית, ערוב של מדעי החברה והרוח עם טכנולוגיות מחשוב ואנליזות מתקדמות. קצב השינוי מעמיד בפנינו אתגרים גדולים, ומיקומינו בצפון מטיל עלינו אחריות אזרחית ואזורית נוספת", אמר אדן.

בואו לערוך הכרות קצרה עם אדן ולשמוע על החזון שלו

קרא עוד...

לאן החרקים הולכים כשהאגם קפוא?

harakimלאן נעלמים החרקים בחורף? מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת המדעי הנחשב Science מצא כי  החרקים המעופפים נודדים בהתאם לעונות השנה, בנדידה שהיא המשמעותית ביותר הקיימת כיום, גדולה במסתה כמעט פי 8 מזו של הציפורים שנודדות מאנגליה לאפריקה. "לנדידה של כ- 3.5 טריליון חרקים, שהביומסה שלהם גדולה יותר מ-7 פעמים מסת הציפורים הנודדות מאנגליה לאפריקה יש משמעות אקולוגית מאוד גדולה. הרגישות הגדולה של החרקים לשינויי האקלים עלולה לגרום לשינויים משמעותיים בגודלה של אוכלוסיית החרקים הנודדים, מה שעלול לגרום לשינויים סביבתיים משמעותיים", אומר ד"ר ניר ספיר מהחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית שהיה אחד מכותבי המחקר.

 

קרא עוד...

אוניברסיטת חיפה ומכללת אורט בראודה נמצאות בשיחות על איחוד

univאוניברסיטת חיפה ומכללת אורט בראודה מקיימות מזה זמן שיחות על איחוד שבמהלכו תהפוך הפעילות של המכללה לפקולטה להנדסה של אוניברסיטת חיפה. "האיחוד בראש ובראשונה יחזק את היכולות האקדמיות שלנו ויעניק לאוניברסיטת חיפה את המחקר וההוראה ההנדסית, שאורט בראודה מצטיינת בו. אבל לא פחות חשוב, איחוד כזה יטמיע את ההשכלה האוניברסיטאית בגליל ויחזק את הצפון כולו", אמר פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה. "למכללתנו מוניטין גבוה שנבנה במאמץ רב עם השנים, ויוזמתה של אוניברסיטת חיפה מביעה הכרה בסגולותינו וביכולתנו להשביח מוסד אקדמי מכובד כמוה.  איחוד זה הינו מענה לאתגר התחרות הגוברת בשוק ההשכלה הגבוהה בדמות מוסד פורץ דרך בתחום החינוך ההנדסי", אמר פרופ' אריה מהרשק, נשיא מכללת אורט בראודה.

 

קרא עוד...

גילוי מסעיר מההיסטוריה של ארץ ישראל

nazivגילוי תת-ימי חשוב: כתובת נדירה מהשנים שלפני מרד בר-כוכבא מזהה בפעם הראשונה באופן וודאי את הנציב הרומי ששלט ביהודה באותה תקופה: גרגיליוס אנטיקווס. הכתובת נמצאה בחפירה התת ימית של האוניברסיטה בתל דור וסביבתה. "לא רק שאנחנו מצליחים לזהות בוודאות בפעם הראשונה את שמו של הנציב ששלט ביהודה בשנים הקריטיות שלפני מרד בר-כוכבא, אלא שזוהי הפעם השנייה בלבד שאזכור השם יהודה מתגלה בכתובת כלשהי מהתקופה הרומית", ציינו פרופ' אסף יסעור לנדאו שמנהל את החפירה התת-ימית וד"ר גיל גמבש, שחבר אליו לפענוח הכתובת.

 

קרא עוד...

בואו להכיר את הסטודנטים שלנו

students1הוא רק בן 18, אבל כבר עומד לסיים את התואר הראשון במדעי המחשב. והוא גם מחזיק בשתי מדליות ארד אולימפיות באולימפיאדת מדעי המחשב. בואו להכיר את לירן מרקין, מתוכנית "אתגר" לתלמידי תיכון בחוג למדעי המחשב.

אל תפקחו - תהיו חברים

facefriendמחקר חדש שנערך באוניברסיטה מצא כי הורים שהם חברים של ילדיהם ברשתות החברתיות מורידים את הסיכוי שהילדים יתקלו בהתנהגויות שליליות ברשת, בהשוואה להורים שעוקבים ומפקחים אחר פעילות הילדים ברשת. "נוכחות של הורה ברשת החברתית של הילד היא סוג חדש של שיתוף ההורים בפעילויות של הילד", ציין פרופ' גוסטבו מש, רקטור האוניברסיטה, שערך את המחקר.

 

קרא עוד...

אמון הציבור בתקשורת בירידה; האמון בעיתונאים דווקא לא

tvאמון הציבור בעיתונות בישראל נמצא בנקודת שפל והוא הנמוך ביותר בחמש עשרה השנים האחרונות וזאת לאחר שרק לפני לשלוש שנים הוא היה בשיא של העשור האחרון, כך עולה מנתוני מדד ביצועי המגזר הציבורי לשנת 2016 המתפרסם זו השנה ה – 15. עם זאת, האמון כלפי מערכות התקשורת המרכזיות גבוה הרבה יותר מהאמון בכלל המערכת, "הסבר אפשרי לתופעה הוא שיש כעס בציבור כלפי התקשורת וכאשר הציבור נשאל לגבי התקשורת ככלל, הוא מביע כעס זה ברמה נמוכה של אמון. אולם כאשר לעיתונאי יש כתובת ברורה, הכעס מתמתן ורמות האמון עולות", אמרו פרופ' ערן ויגודה-גדות דיקן הפקולטה למדעי החברה וד"ר ניסים כהן מבית הספר למדעי המדינה, מעורכי המחקר.

 

קרא עוד...

כשהרופא נותן הופעה

docמטופלים שזכו לטיפול תיאטרלי של רופא הגיבו בצורה טובה יותר לטיפול, בהשוואה למטופלים שזכו לטיפול סטנדרטי – זאת למרות שכל המטופלים קיבלו בכלל פלצבו (תרופת דמה). כך עולה ממחקר בין תחומי חדש של חוקרים מתחומי התיאטרון, הרפואה וחקר המוח. "מופע תיאטרלי עמד מאז ומתמיד במרכז הטיפול של שמאנים ומרפאים מסורתיים, ואנחנו סבורים שהמנגנון שעומד מאחורי ההצלחה של טיפולים אלה דומה למנגנון הפלצבו. ממצאי המחקר שלנו מחזקים את התפיסה הזו", אומר פרופ' עתי ציטרון מהחוג לתיאטרון באוניברסיטה, שהוביל את המחקר.

קרא עוד...

שת"פ חיפה-סין

zongהאוניברסיטה אירחה את איש העסקים הסיני זונג צ'ינגהו (Zong Qinghou), אחד האנשים העשירים בסין, לפגישת עבודה בה דנו על שיתופי פעולה בנושאים אקדמיים, בעיקר בתחום הרפואי והטכנולוגי, כולל בשיתוף פעולה בין האוניברסיטה והקריה הרפואית רמב"ם. "המטרה שלנו היא להיות המרכז של שיתופי הפעולה האקדמיים והמחקריים עם סין", אמר פרופ' רון רובין, נשיא האוניברסיטה.

קרא עוד...

תואר שני באהבה בינלאומית

gabiגבריאל אלמלח ואלכסנדרה אינסלי, שניהם מארצות הברית, שהחלו את לימודי התואר השני שלהם באוניברסיטה מציגים סיפור אהבה מסביב לגלובוס: הם נפגשו לראשונה במרוקו, כשלמדו במסגרת תוכנית חילופי סטודנטים באותה האוניברסיטה במקנז, התאהבו בארצות הברית וכעת שניהם פה יחדיו בישראל, מתחילים את שנת הלימודים האקדמית עם יתר הישראלים בחדר משותף משלהם במעונות. "ישראל היא מדינת הסטארט-אפ. באנו ללמוד כאן לא רק כי זו חוויה בינלאומית, אלא כי הלימודים כאן ישפרו את האפשרויות עבור העתיד שלנו", הם אומרים בעברית לא רעה, לאחר שלושה חודשים של לימודי אולפן.

צפו בגבריאל ואלכסנדרה מברכים בעברית לרגל שנת הלימודים החדשה

 

קרא עוד...

פותחים את שנת הלימודים תשע"ז

shana2016אוניברסיטת חיפה פותחת את שנת הלימודים  תשע"ז עם כ-18,000 סטודנטים וסטודנטיות לכל התארים. פרופ' רון רובין, נשיאה החדשה של האוניברסיטה, שנכנס לתפקידו אחרי כעשור בו כיהן במספר תפקידים בכירים באוניברסיטת NYU : "אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת המחקר הגדולה בצפון, תמשיך גם השנה לייצר מחקר והוראה אקדמית מצטיינים, תוך שהיא מהווה בסיס של מצוינות עבור תושבי חיפה הצפון והמדינה כולה. כל זאת באווירה של סובלנות וקבלת האחר".

 

קרא עוד...

פרופ' גוסטבו מש נכנס לתפקידו כרקטור אוניברסיטת חיפה

gustavo rectorפרופ' גוסטבו מש נכנס לתפקידו כרקטור אוניברסיטת חיפה. פרופ' מש כיהן בשלוש השנים האחרונות כדיקן הפקולטה למדעי החברה. "המטרה המרכזית שלנו היא להמשיך ולקדם את אוניברסיטת חיפה, כמוסד מחקרי וכמוסד שמעניק את ההשכלה הגבוהה הטובה ביותר שאפשר לסטודנטים שלו", אמר פרופ' מש.

פרופ' מש החל את דרכו האקדמית באוניברסיטת חיפה, כשסיים באוניברסיטה את לימודי התואר הראשון בשנת 1988. הוא המשיך לתואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטה בשנת 1990 ואת תואר הדוקטורט שלו בתחום סיים בשנת 1993 באוניברסיטת אוהיו-סטייט. מייד לאחר מכן הוא התחיל לכהן כמרצה באוניברסיטת חיפה, שם שימש במספר רב של תפקידים עד שנבחר לדיקן הפקולטה למדעי החברה, תפקיד אותו מילא בין השנים 2013-2016.

קרא עוד...

פרופ' רון רובין נכנס לתפקידו כנשיא האוניברסיטה

ron rubin

פרופ' רון רובין נכנס היום, ה-1 לאוקטובר, 2016 לתפקידו כנשיאה ה-11 של אוניברסיטת חיפה. "אני שמח וגאה להתחיל את תפקידי כנשיא אוניברסיטת חיפה, המקום שהיה לי לבית אקדמי במשך עשרים שנה. המשימה של כולנו כאן היא להמשיך ולקדם את אוניברסיטת חיפה, ולטפח את מעמדה כמוסד מחקרי מצטיין, ובעל חשיבות ותרומה חברתית", אמר פרופ' רובין.

פרופ' רובין הוא בעל תואר דוקטור בהיסטוריה אמריקנית מאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי (1986). הוא כיהן כפרופסור מן המניין באוניברסיטת חיפה ובתפקידו האחרון בחיפה שימש דיקן הסטודנטים. לאחר מכן הצטרף לאוניברסיטת ניו יורק (NYU ) היוקרתית, בה כיהן כמשנה לרקטור והיה אמון על הקמת שני קמפוסים בינלאומיים של NYU - באבו דאבי ובשנחאי. פרופ' רובין הוא מבין בכירי המומחים הבולטים בעולם לעיצוב האקדמיה העתידית.

קרא עוד...

שמעון פרס, 1923-2016

תמונה תומכת תוכןאוניברסיטת חיפה מרכינה את ראשה עם פטירתו של ראש הממשלה ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס.
שמעון פרס קיבל תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה בשנת 1985, בהוקרה על תרומתו הייחודית לבניינה של מדינת ישראל לביצור חוסנה המדיני והחברתי.
בשנת 2010 היה פרס הראשון לקבל את אות המנהיגות של האוניברסיטה, בהוקרה על שירותו רב השנים את מדינת ישראל, בהוקרה על תרומתו לביטחון המדינה ומעמדה הבינלאומי ועוד. במעמד קבלת אות המנהיגות הוא אמר, "משמעותה של מנהיגות היא לא לשלוט, אלא להתקומם נגד המוסכמות. לא לעמוד מעל מישהו, אלא לפני כולם. מנהיגות היא אינה שלטון כי אם חלוציות. זה נכון גם לגבי אנשי מדע. כדי להיות מדען גדול לא מספיק לזכור ולדעת. להיות מדען גדול זה עניין של אופי - למרוד במוסכמות".
לאורך שנות פעילותו הציבורית ביקר פרס באוניברסיטה בכנסים ואירועים רבים. ביקורו האחרון היה לפני כשנתיים, עת ביקר בבית הספר למדעי הים, שם שמע על חזונה של האוניברסיטה בחשיבות פיתוח חקר הים בישראל. 
יהי זיכרו ברוך.

כשלא יודעים אם לצחוק או לבכות

cryמחקר חדש, משותף לחוקרים ממכון מקס פלאנק והאוניברסיטה, מצא בפעם הראשונה את המנגנון המוחי שמסייע לנו להבין האם סיטואציה היא חיובית או שלילית מבחינה רגשית, בעיקר במקרים של סיטואציות מורכבות של חוסר בהירות רגשית. "חלק ניכר מהסיטואציות שאנו נתקלים בהן בחיי היום-יום הן סיטואציות מורכבות מבחינה רגשית והן לא רק חיוביות או רק שליליות – אבל המוח יודע 'לקחת החלטה' ולקבוע איך עלינו להרגיש. המנגנון שמצאנו כולל שני אזורים במוח שמתנהגים כמעין 'שלטים' שקובעים ביניהם איזה ערך הסיטואציה צריכה לקבל ולפי זה איזה אזור צריך להיות דלוק ואיזה כבוי", אמרה ד"ר הדס אוקון-זינגר מהאוניברסיטה, אחת ממובילות המחקר.

 

קרא עוד...

חודש המודעות לסרטן השד

brestcancerעודף משקל ואף השמנה בקרב נערות מתבגרות מפחית את סיכוייהן לחלות בסרטן השד עד גיל 45, ואילו תת משקל מגדיל את סיכוייהן, זאת בהשוואה לנערות במשקל תקין, כך עולה ממחקר חדש של חוקרים מהאוניברסיטה, האוניברסיטה העברית וחיל הרפואה. "הממצא באשר להגנה מפני סרטן השד אשר נקשר לעודף משקל ולהשמנה בגיל הנעורים מאשר מידע קודם שפורסם בנושא ומתקף אותו. אולם הממצא של קשר מובהק בין תת משקל וסיכון מוגבר לסרטן השד בגיל צעיר הוא חדש ודורש המשך בירור",  אמרה פרופ' ליטל קינן בוקר מהאוניברסיטה, ממובילות המחקר.

לרגל חודש המודעות לסרטן השד - האגודה למלחמה בסרטן מציגה את נתוני תחלואת סרטן השד בישראל ופעילות האגודה

קרא עוד...

וורקהוליקים מאושרים?

workoלא כל עבודה של שעות מרובות היא התמכרות ויש עבודה מרובה שאפילו מסייעת לבריאות: מחקר חדש שנערך באוניברסיטה מצא שיש אנשים שעובדים מעל ל-50 שעות שבועיות אבל לא רק שהם לא מכורים לעבודה, הם גם פחות לחוצים, פחות נמצאים בקונפליקט לגבי היחסים עם המשפחה ואף חשים בריאים יותר בהשוואה לעובדים "רגילים". "מטרת המחקר היא להרחיב מעבר להגדרה המסורתית לפיה כל מי שעובד שעות מרובות עושה זאת מרצון, כסוג של התמכרות לעבודה, וכי יש מצבים שונים שגורמים לעבודה של שעות מרובות", אמר פרופ' יצחק הרפז, מעורכי המחקר.

 

קרא עוד...

ליל המדענים 2016 באוניברסיטת חיפה

3בואו להשתתף בטורניר פיפ"א, כשאבא ואימא משחקים להם מחניים. שימו את האחים הקטנים במתחם הג'ימבורי בשעה שאתם מרכיבים את הנייד על העיניים ועוברים להטיס מטוס קרב. הסתירו את הרגשות במשחק המחשבות של אמן החושים אלאדיני. והשיא – טורניר טאקי מורט עצבים לכל המשפחה. אוניברסיטת חיפה מזמינה את הקהל הרחב לאירוע "ליל המדענים" השנתי שיתקיים ביום ה', ה-22.9.2016, החל מהשעה 17:00, כשהנושא השנה הוא "גיימינג".

לתוכניית האירוע המלאה

 

קרא עוד...

פריצת דרך בחקר האפילפסיה

2מחקר חדש משותף לחוקרים מחוג סגול לנוירוביולוגיה באוניברסיטה וחוקרים אירופאים שפורסם בכתב העת Cerebral Cortex חשף מנגנון ביולוגי חדש שמצד אחד פוגע בסוג מאוד ספציפי של זיכרון ובאותו זמן מקנה עמידות למחלת האפילפסיה. "במוח הבריא כמו במוח החולה, יש חשיבות רבה ליחס בין פעילות תאי עצב שגורמת להעברת מידע לבין פעילות שגורמת לעיכוב העברת מידע.  אנחנו יודעים שפגיעה ביחס הזה עומדת בבסיס מחלות מוח שונות כדוגמת מחלות נוירו-התפתחותיות, ואפילפסיה. במחקר שלנו שהתכוון לבודד מרכיבים מולקולארים המשרתים היווצרות זיכרונות לטווח ארוך, נמצא שהשינוי המולקולארי שיצרנו יצר שינוי קל ביחס זה בהיפוקמפוס ובאופן מפתיע, גרם לעמידות להתקפי אפילפסיה ולכן פותח אפשרויות חדשות ליצירת תרופות למחלת האפלפסיה", אמרה תלמידת המחקר אלהאם טאהא ממעבדתו של פרופ' קובי רוזנבלום, שערכה את המחקר.

 

קרא עוד...

גישה טיפולית חדשנית

1גישה טיפולית חדשה לילדים עם הפרעת קשב וריכוז שמשפרת תפקוד וניהול עצמי של ילדים בגיל ארבע פותחה בחוג לריפוי בעיסוק. "הייחוד של השיטה שלנו היא ההתמקדות בהורי הילדים, בתור מי שמעבירים בפועל את ההתערבות, ובתפקודים הניהוליים. השיטה לא רק שיפרה את תסמיני הפרעת הקשב והריכוז, אלא גם את תחושת המסוגלות של ההורים לסייע לילדיהם, מה שישפיע בוודאי על הדימוי העצמי של הילדים עצמם", אמרה כרמית פריש, שהשיטה פותחה ונבחנה מחקרית במסגרת עבודת הדוקטורט שלה בהנחיית פרופ' שרה רוזנבלום ופרופ' עמנואל תירוש.

 

קרא עוד...

מיפוי ראשון של גנום השעורה מלפני 6,000 שנה ממערה במצוק מצדה מעלה כי ביות השעורה החל בישראל באיזור הגליל

תמונה תומכת תוכןמיפוי ראשון מסוגו בעולם של גנום של גרגירי שעורה פרהיסטוריים מהתקופה הכלקוליתית שלפני 6,000 שנים (תקופת האבן והנחושת) שנעשה על ידי צוות בינלאומי של חוקרים ממוסדות מחקר מובילים ברחבי העולם בהובלה ישראלית מראה כי המקום בו החל ביות השעורה היה פה בישראל, בצפון בקעת הירדן ואזור הגליל העליון. זהו הגנום העתיק ביותר של צמחים אשר שוחזר עד כה. התוצאות מופיעות השבוע בכתב העת היוקרתי Nature Genetics. "מרבית המחקר של ממצאים ארכיאובוטניים היה מוגבל עד כה להשוואה בין דגימות עתיקות ובנות-זמננו על סמך המבנה החיצוני שלהן. העובדה שהצלחנו למפות את הגנום של גרגירי שעורה בני 6,000 שנים מאפשרת לנו בפעם הראשונה לקבל תמונה מהימנה יותר של המקור ותהליכי הביות של השעורה, שהיוו חלק מרכזי במהפכה החקלאית שבה עברו אבות-אבותינו, מחברת ציידים -לקטים לחברות קבע, המבוססות על חקלאות", אומרים החוקרים.

קרא עוד...

חשופים: מאחורי הקלעים של חוקרי האוניברסיטה

תמונה תומכת תוכןלכבוד הקיץ - חושפים את מאחורי הקלעים של זוכי פרס ישראל של האוניברסיטה. והפעם פרופ' א.ב. יהושע מהחוג לספרות עברית והשוואתית, זוכה פרס ישראל בספרות עברית לשנת 1995. מה עשה במשרדו בשעות לילה מאוחרות? כיצד סייע להישארותם בארץ של מתנדבים מחו״ל? ואיך הרגיש כשהודיעו לו על הזכייה בפרס ישראל?

 

 

דנ"א קדום מלמד על ההיסטוריה הגנטית המורכבת של החקלאים הקדומים בעולם

תמונה תומכת תוכןמחקר ה-DNA האנושי הקדום ביותר במזרח התיכון, כולל מאתרים בישראל, שפורסם היום בכתב העת היוקרתי NATURE מצא שעם תחילת המהפכה החקלאית, לפני כ-12 אלף שנים, היו באזור שלוש אוכלוסיות מובחנות גנטית זו מזו: אוכלוסייה באיראן, אוכלוסייה בלבאנט (ישראל וירדן) ו אוכלוסייה באנטוליה (תורכיה). "ידענו שבמהלך אלפי השנים שלאחר ראשית המהפכה החקלאית היו הגירות רבות במזרח הקדום ובאירופה, וכתוצאה מכך נוצרו אוכלוסיות חדשות 'מעורבבות' גנטית, אבל לא ידענו מה קורה ממש בערש המהפכה – היכן ומתי שהכול התחיל. כעת אנו יודעים, למשל, שאבות-אבותינו, החקלאים המקומיים, התפתחו כאן בישראל, והם לא צאצאים של קבוצה אתנית שמגיעה מאזור אחר ומביאה איתה את סודות החקלאות – כמו שקרה באירופה למשל", אמר פרופ' דני נדל מן המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן, אחד השותפים במחקר.

קרא עוד...

החוקר מאוניברסיטת חיפה שילמד את האירופאים להתמודד עם הטרור ברשת

wimanפרופ' גבי וימן מהחוג לתקשורת של אוניברסיטת חיפה, אחד המומחים הבולטים בעולם בחקר השימושים שעושים ארגוני טרור ברשת, נבחר על ידי ה-OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe), הארגון המאגד של מדינות אירופה בנושאי ביטחון, לתכנן ולהקים את מערך ההוראה והמחקר בנושא הטרור ברשת והמאבק בו. בין החברות בארגון הבין-ממשלתי: גרמניה, בריטניה, רוסיה, צרפת ואף מדינות לא אירופאיות כמו ארצות הברית וקנדה והוא משתף פעולה בנושאי ביטחון עם גורמים שונים, כמו האינטרפול, בין היתר. "זה בהחלט משמח ומכובד להוביל מהלך כה משמעותי, לו יהיו שותפים גם מוסדות ושירותי בטחון ממדינות אירופה וגופים כמו האינטרפול והיורופול. משמח לדעת כי למרות ההצהרות על חרם אקדמי, שני מענקי המחקר הגדולים האחרונים בהם זכיתי הם מהקהילה האירופית", אמר פרופ' וימן.

 

קרא עוד...

פריצת דרך בחקר סוכרת מבוגרים

sookertמחקר גנטי בינלאומי שפורסם בכתב העת היוקרתי NATURE מצא בין מאות הגנים שחוזים התפרצות של סכרת מבוגרים, גן ששינוי בו מעלה בצורה משמעותית את הסיכוי לפתח סכרת מסוג 2, המחלה שהפכה להיות "המגפה" של העולם המערבי. "במקרים רבים, חיפשו חוקרים שינויים בגנים נדירים שיכולים להיות קשורים להתפרצות המחלה. במחקר הנוכחי מצאנו שדווקא שינויים בגנים הנפוצים הם אחראים כמעט ברובם על התפרצות המחלה. מעבר לכך, מצאנו ששינוי בגן ה- PAX4לא רק מעלה את הסיכוי לחלות בסכרת, אלא שהוא מעלה אותה לסיכון של כ-80%", אמר פרופ' גיל עצמון, ראש המעבדה לחקר הגנטיקה והאפיגנטיקה של הזקנה ואריכות חיים בחוג לביולוגיה של האדם ומכון איינשטיין בניו-יורק, שהיה שותף למחקר שכלל למעלה מ-300 חוקרים מכל העולם.

 

 

קרא עוד...

הודעת האוניברסיטה בנוגע לשביתת הסגל הבכיר

uniלאור הודעת ארגון הסגל הבכיר הודיע על הסרת העיצומים, אנו פועלים לפרסום כל ציוני המבחנים בהקדם.

בכל מקרה, ועל פי החלטת הוועדה המתמדת, סטודנטים שלא יקבלו את ציון המבחן לפחות 96 שעות לפני מועד ב' יהיו זכאים לגשת למועד ב' או למועד החריג (מועד ג') והציון הגבוה מבין המועדים (מועד א' והמועד הנוסף) יהיה הציון הקובע.

חשוב להדגיש כי סטודנטים אלה יוכלו לגשת למועד אחד מבין המועדים ב' ו-ג'.

מזכירויות החוגים יעמדו לרשותכם בכל נושא או שאלה

הרפואה המשלימה - משלימה.

medicineשילוב של טיפולי רפואה משלימה עם הטיפול הסטנדרטי המקובל בחרדה שלפני ניתוח מוריד את מדד החרדה הקיים בחולים, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה. "שילוב של טיפול ברפואה משלימה עם הטיפול הסטנדרטי המקובל נגד חרדה הוא בעל פוטנציאל של ממש להקטין את רמת החרדה לפני תהליך הניתוח ולשפר את תוצאי הניתוח, ויש לשקול להציע אותו לחולים המעוניינים בכך", אמרה פרופ' ליטל קינן בוקר, מעורכות המחקר.

קרא עוד...

חשופים: מאחורי הקלעים של חוקרי האוניברסיטה

hasufim48לכבוד הקיץ - חושפים את מאחורי הקלעים של זוכי פרס ישראל של האוניברסיטה. והפעם, יעקב דורצ'ין מהחוג לאמנות, זוכה פרס ישראל באמנות פלסטית לשנת 2011. מה המקום האהוב עליו בקמפוס, מה חלם להיות כשהיה ילד ומה היה רגע השיא בקריירה האקדמית שלו.


 

 

השער של פאן התגלה?

pan3האם השער למתחם האל פאן התגלה בסוסיתא? שער רומי מפואר שנחשף בחפירות של האוניברסיטה בסוסיתא עשוי לשפוך אור חדש על מסכת הברונזה של האל פאן, היחידה מסוגה בעולם, שנמצאה באותו המקום לפני כשנה. "כעת, עם חשיפת מכלול השער, בידינו לא רק מידע מוצק יותר באשר לתארוך המסכה, אלא גם רמז באשר לייעודה. האם לפנינו שער המוליך אל מתחמו המקודש של האל פאן או לאחד מאלי הטבע?", אמר ד"ר מיכאל איזנברג, ראש המשלחת.

צפו בהדמיית 360 מעלות של השער

קרא עוד...

ערב הגאלה השנתי של אגודת הידידים של האוניברסיטה

ganz"יש לי תחושה שלרוב הציבור נמאס מהשיח הפוליטי הנוכחי. זה לא קשור לימין או שמאל, פשוט נמאס מהשיח הנוכחי", כך אמר רב אלוף (מיל.) בני גנץ, שהיה הדובר המרכזי בערב הגאלה השנתי של אגודת הידידים של האוניברסיטה, שהתארח בבית השגריר הפורטוגלי. בערב, אליו הגיעו למעלה מ-150 מבכירי המשק, קיבלה ליאורה עופר את אות פורום בכירי המשק.

קרא עוד...

הספינה הטרופה ממגדל הזבובים מגלה סודותיה

nailsהספינה הטרופה ממגדל הזבובים מגלה את סודותיה: במחקר חדש שמשלב ארכיאולוגיה ימית וחקר מתכות הצליחה תלמידת המחקר מעין כהן מאוניברסיטה לחדור עמוק לתוך ההרכב הכימי והמיקרו-מבנה של המסמרים העתיקים ששימשו לחיבור חלקי הספינה כדי לתארך את גילה ושיוכה של הספינה, שתעתעה בחוקרים במשך למעלה מחמישים שנים. "זו הייתה עבודה שלא הייתה מביישת גם את חוקרי המז"פ הוותיקים ביותר. ההרכב הכימי, וגם עדויות נוספות, מעידות על כך שמדובר במסמרים שיוצרו במחצית הראשונה של המאה ה-19, ככל הנראה באנגליה", אמרו בצוות המחקר.

 

קרא עוד...

נחל אקדמי

kishonבשורה חשובה לברכיות, הצבים הרכים וכל שאר מיני בחי והצומח של נחל הקישון: שיתוף פעולה ייחודי בין רשות נחל הקישון והחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטה יאפשר לסטודנטים לתואר ראשון ושני לחקור את הנחל, לסייע בפעולות הניטור ולבחון בכלים אקדמיים את יעילות פעילות השיקום השונות, במטרה למצוא את השיטות המתאימות ביותר שישמרו על הנחל נקי ומזמין – לבעלי החיים הרבים וגם לציבור הרחב.

 

קרא עוד...

פרופ' גוסטבו מש נבחר לרקטור האוניברסיטה

meshפרופ' גוסטבו מש, דיקן הפקולטה למדעי החברה בשלוש השנים האחרונות, נבחר  לרקטור האוניברסיטה על ידי הסנאט והוא יכנס לתפקידו עם תחילת שנת הלימודים תשע"ז, בראשון לאוקטובר הקרוב. נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא ברך את הרקטור הנבחר: "מהיכרותי את פרופ' מש, יש לו את התכונות והניסיון הנדרשים כדי להצעיד את האוניברסיטה, יחד עם הנשיא הנבחר,פרופ' רון רובין ויחד עם כל סגל האוניברסיטה, לשיאים חדשים. בתקופה שנשארה לי עד סיום תפקידי כנשיא האוניברסיטה וכניסתו של הפרופ' מש לתפקידו, אני אעשה כל שביכולתי כדי לסייע לו בכל דרך".

קרא עוד...

נחל אקדמי

kishonבשורה חשובה לברכיות, הצבים הרכים וכל שאר מיני בחי והצומח של נחל הקישון: שיתוף פעולה ייחודי בין רשות נחל הקישון והחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטה יאפשר לסטודנטים לתואר ראשון ושני לחקור את הנחל, לסייע בפעולות הניטור ולבחון בכלים אקדמיים את יעילות פעילות השיקום השונות, במטרה למצוא את השיטות המתאימות ביותר שישמרו על הנחל נקי ומזמין – לבעלי החיים הרבים וגם לציבור הרחב.

קרא עוד...

פרופ' גוסטבו מש נבחר לרקטור האוניברסיטה

meshפרופ' גוסטבו מש, דיקן הפקולטה למדעי החברה בשלוש השנים האחרונות, נבחר  לרקטור האוניברסיטה על ידי הסנאט והוא יכנס לתפקידו עם תחילת שנת הלימודים תשע"ז, בראשון לאוקטובר הקרוב. נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא ברך את הרקטור הנבחר: "מהיכרותי את פרופ' מש, יש לו את התכונות והניסיון הנדרשים כדי להצעיד את האוניברסיטה, יחד עם הנשיא הנבחר,פרופ' רון רובין ויחד עם כל סגל האוניברסיטה, לשיאים חדשים. בתקופה שנשארה לי עד סיום תפקידי כנשיא האוניברסיטה וכניסתו של הפרופ' מש לתפקידו, אני אעשה כל שביכולתי כדי לסייע לו בכל דרך".

קרא עוד...

הרב סמואלס - יקיר הכרמל

samuelsבטקס מרגש ויוצא דופן העניקה האוניברסיטה את אות יקיר הכרמל לרב ראובן סמואלס ז"ל, המנהל השני של קרית החינוך ליאו-בק, במסגרת אירועי חבר הנאמנים ה-44 של האוניברסיטה. אות יקיר הכרמל מוענק לאנשים שתרמו תרומה ייחודית ומעוררת השראה לחברה ולקהילה. יש מעט אנשים שתרמו יותר לחברה ולקהילה מאשר הרב הד"ר ראובן סמואלס, זכרנו לברכה. האות הוענק לו בהוקרה על מנהיגות חינוכית פורצת דרך, המשלבת ציונות, פעילות קהילתית, דמוקרטיה ויהדות ועל כך שחינך דורות של תלמידים ומורים שספגו ערכים של תרומה לקהילה, שיוויון וכבוד האדם, כמו גם על ידידותו ארוכת השנים עם האוניברסיטה ומי שקיבלו את האות בשמו הייתה אישתו אנט ובתו תמר.

 

קרא עוד...

תארי דוקטור לשם כבוד

hever444בטקס מרגש וחגיגי העניקה האוניברסיטה תארי דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד ל-11 אישים שהשפיעו בצורה מעוררת השראה על האנושות כולה במגרת אירועי חבר הנאמנים ה-44 של האוניברסיטה. "בשם כל המקבלים, אני מבקשת לשקף את ההערכה העמוקה שלנו לכבוד שהענקתם לנו", אמרה כלת פרס נובל ונשיאת ליבריה אלן ג'ונסון סירליף, שנשאה דברים בשם המקבלים.

 

קרא עוד...

שותפות חיפה - בוסטון

bostonשותפות חיפה- בוסטון יחד עם תוכנית רודרמן לחקר יהדות ארצות הברית של האוניברסיטה ועיריית חיפה יקיימו ב- 5-6.6, באוניברסיטה כנס המסכם 30 שנות פעילות שהובילה לשינוי בדמותה של חיפה, להתחדשות יהודית ולעיסוק עומק בתחום העמיות והזהות היהודית. הכנס, בנוכחות נשיא הפדרציה של בוסטון ומנכ"לית קרן רודמן שתגיע במיוחד מבוסטון, יעסוק בקירוב בין הקהילה היהודית בבוסטון לבין הקהילה בישראל.

הכניסה לאירועים חופשית - אך מותנית בהרשמה מוקדמת

 

קרא עוד...

הפיילוט של מבקר המדינה

mevaker3"החלטתי לצאת בפיילוט של פתיחת ביקורת המדינה לציבור", כך הודיע מבקר המדינה יוסף שפירא בכנס בנושא כלכלת זקנה שנערך באוניברסיטה. נושא הביקורת בו יתקיים הפיילוט – טיפול בקשישים סיעודיים. מבקר המדינה דיבר בכנס חיפה הראשון לכלכלת זקנה שערך החוג לגרנטולוגיה – מדעי הזקנה של האוניברסיטה.

 

קרא עוד...

חלימה חריגה בהקיץ

daydreamחלימה חריגה בהקיץ (Maladaptive Daydreaming) היא  ההפרעה פסיכולוגית חדשה שזוהתה בסדרת מחקרים שמפורסמים בימים אלה על ידי פרופ' אלי זומר מהאוניברסיטה יחד עם חוקרים נוספים - האנשים הסובלים מההפרעה מעבירים בממוצע כ-60% מזמן הערות שלהם בעולם דמיוני שיצרו לעצמם, תוך כדי שהם מודעים לכך שמדובר בפנטזיה ומבלי לאבד קשר עם העולם האמיתי. "החלימה בהקיץ מתחילה בדרך כלל כפנטזיה קטנה שגורמת לאנשים טוב, אבל עם הזמן התהליך הופך להיות ממכר עד שהוא משתלט להם על החיים. בשלב זה ההפרעה מלווה ברגשות של בושה ושל תחושה של חוסר הגשמה, אולם בגלל שההפרעה עדיין לא מוכרת,  כשהם כבר מגיעים לקבל טיפול המטפלים בדרך כלל מבטלים את התלונות שלהם", מסביר פרופ' זומר, מי שזיהה לראשונה את ההפרעה.

קרא עוד...

זוכות פרס הסיפור הקצר של קרן ארדיטי

typpeדגנית גונן עמיר ורוקיה עדוי הן הזוכות בתחרות קרן ארדיטי לסיפור הקצר של האוניברסיטה. כל אחת מהן זכתה בפרס ושני הסיפורים, יחד עם הסיפורים הזוכים מהאוניברסיטאות האחרות, עלו לשיפוט חבר השיפוט הבינלאומי של התחרות.

תחרות הסיפור הקצר של קרן ארדיטי הייתה פתחוה לסטודנטים לכל התארים ונושא הסיפורים השנה היה "בית משותף – ריבוי תרבויות במרחב אחד". ניתן היה להגיש את הסיפורים בעברית או ערבית ובתנאי שלא יעלה על 2500 מילה.

קרא עוד...

מלגות ע"ש יוסף פתאל

fatael2האוניברסיטה חילקה זו השנה שלישית את המלגות ע"ש עו"ד יוסף פתאל ז"ל ל-21 סטודנטים מצטיינים מהפקולטה למשפטים. את המלגות העניקו דוד ואיציק פתאל, שיזמו את קרן המלגות על שם אביהם. בפרס החוקר המצטיין הצעיר זכה פרופ' אורן גזל-אייל, סגן דיקן הפקולטה.

 

קרא עוד...

דרישת שלום ממצרים הקדומה

harpuחותם חרפושית נדיר, השייך לפקיד בכיר בממלכת מצרים בשושלת הפרעונים ה-13 (המאות ה- 17-18 לפנה"ס) נמצא בתל דור על ידי צפר חובב בשם אלכסנדר טרנופולסקי, אשר מסר אותה לצוות הארכיאולוגים של האוניברסיטה החופרים באתר. "החרפושית הייתה שייכת לאישיות מאוד בכירה בממלכה, אולי אפילו המשנה למלך, שהיה אחראי על האוצר המלכותי. בעל החרפושית נשא תפקיד שהיה דומה לזה של יוסף בממלכתו של פרעה, אחרי שפירש את חלומותיו", אמרה פרופ'  איילת גלבוע מהחוג לארכיאולוגיה, שיחד עם פרופ' אילן שרון מהאוניברסיטה העברית עומדת בראש החפירות בדור.

 

קרא עוד...

אפ - על הרגליים

תמונה תומכת תוכןתינוקות בהתפתחות הטיפוסית  פועלים באופן א-סימטרי בפעילות הגפיים התחתונות בשלב ההיעמדות, בניגוד לתפיסה המקובלת הטוענת לסימטריה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה. "ישנה חשיבות רבה להכרת התופעה מההיבט הקליני, מאחר וקלינאים מתייחסים לסימטריות כמצב התקין ולהעדפת רגל כבעיה הדורשת טיפול", אמרה ד"ר אסנת עטון -עיני מהחוג לפיזיותרפיה שערכה את המחקר בהנחייתה של פרופסור ענת שר ראש החוג לחינוך והתפתחות האדם.

המשך קריאה

 

נמצא קשר בין שינויי האקלים והתפרצות הזיקה

zikaממצאי מחקר ראשוני שנערך באוניברסיטה בשיתוף במרכז האירופי לבקרת מחלות מצאו קשר בין החום והיובש הקיצוני שנמדדו בחורף ובאביב האחרונים בצפון מזרח ברזיל להתפרצות נגיף הזיקה. "הטמפרטורה והיובש הקיצוניים נובעים משילוב של תופעת האל-ניניו ומשינויי האקלים שמתרחשים בשנים האחרונות", אמרה ד"ר שלומית פז, עורכת המחקר, שפורסם באחד מכתבי העת היוקרתיים בעולם – The Lancet.

המשך קריאה

 

חם לו בבית

zavבישראל, הוא ישן בקיץ ולא בחורף כפי שהמומחים סברו; בניגוד לאחיו האלימים הוא ממש לא טריטוריאלי וההתחממות הגלובאלית מאיימת להוציא אותו מאיזון, מה שמאיים על המשך קיומו. לראשונה בארץ זוכה צב היבשה המצוי למחקר מדעי בו מגלה הדוקטורנטית מאי ברנהיים חיימוביץ' מהחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית שגם המעט שחשבנו שאנחנו יודעים על ידידנו המשוריין אינו מדוייק. "אם אתם רואים צב, אל תאספו אותו, אפילו אם נראה לכם שאתם מצילים אותו מכליה. הצבים יותר קדומים מהדינוזאורים ויש להם את הדרכים שלהם לשרוד", אמרה.

המשך קריאה

 

חשופים: מאחורי הקלעים של חוקרי האוניברסיטה

hasufim46לכבוד הקיץ - חושפים את מאחורי הקלעים של זוכי פרס ישראל של האוניברסיטה. והפעם, פרופ' טוביה ריבנר מהחוג לספרות עברית והשוואתית, זוכה פרס ישראל לשירה לשנת 2008. מה קרה כאשר אורח הגיע לבקר אותו בקמפוס, איפה תפס אותו הטלפון משרד התרבות שבישר לו על הזכייה ומה היה המקום המרגש בו קיבל את הפרס.


 

 

 

צרו קשר

טלפון: 04-8240092/4
פקס: 04-8246995
דוא"ל: dover@univ.haifa.ac.il

לוח אירועים

 

אודות מערך תהוד״ה

מערך תקשורת, הסברה ודוברות האוניברסיטה (תהוד"ה) הוקם בנובמבר 2005, במסגרת החלטת האוניברסיטה לארגן מחדש את כל נושאי התקשורת, ההסברה והדוברות.

תחומי הטיפול של המערך:
 • דוברות האוניברסיטה- קשר עם התקשורת, הפצת הודעות לעיתונות, מענה לפניות עיתונאים ותאום ראיונות של אנשי האוניברסיטה בכלי התקשורת
 • הפקת והפצת ביטאוני האוניברסיטה בעברית ובאנגלית
 • הפקת חומרי ההסברה של האוניברסיטה
 • אחריות תכנית על אתר האינטרנט של האוניברסיטה
 • הפקתNEWSLETTER  לידידי האוניברסיטה
 • ריכוז פעילות הערוץ האקדמי
 • אחריות לתדמית האוניברסיטה

באתר של מערך תהוד"ה ניתן למצוא:

 • חדשות האוניברסיטה- החדשות האחרונות (והישנות) שפורסמו ביזמת המערך לתקשורת הארצית הבינלאומית והמקומית בנושאים מגוונים כמו מחקרים חדשים, אירועים חשובים, ביקורים ועוד.
 • לוח אירועים- לוח אירועים כלל אוניברסיטאי המציג את שלל האירועים המתקיימים באוניברסיטה. לנוחיות הצופה, ניתן לראות את אירועי האוניברסיטה עלפי יום, שבוע, חודש או שנה.
 • "האוניברסיטה בתקשורת"- היכן, מתי ובאיזה עניין הופיעו אוניברסיטת חיפה ואנשיה בתקשורת.
 • שידורי ערוץ האקדמי- כניסה לאתר הערוץ האקדמי המציע צפייה בשידור חי בערוץ וכן וצפייה בשידורים על פי בחירה.
 • האתר מאפשר "חיפוש" מידע, שבעזרתו ניתן למצוא במהירות את המידע הספציפי הנדרש.

נשמח לקבל כל מידע, הערות או הצעות: צוות מערך תקשורת, דוברות והסברה (תהוד"ה) יצירת קשר: 04-8240402 04-8240092/4 dover@univ.haifa.ac.il

תתי-קטגוריות